Uudis

Tänasel ID-kaardi konverentsil räägitakse, mida suurest kriisist õpiti

ID-kaardi kiip. Foto: Arvo Meeks/PM/Scanpix

Täna korraldab Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) rahvusvahelise ID-kaardi õppetundide konverentsi „The Lessons We Learned“, et arutleda nõrkusest puudutatud riikide ja asutuste kogemuste ning vastutuse üle. Konverentsi üks peaesinejatest on ID-kaardi turvariski avastanud Tšehhi Masaryki ülikooli teadlane Petr Svenda.

RIA peadirektori Taimar Peterkopi sõnul on mullu sügisel avastatud Infineoni kiibi turvanõrkus puudutanud paljusid maailma riike ja suurettevõtteid, mistõttu on sarnaste kriiside ärahoidmiseks või nendeks valmistumiseks oluline läbitehtut jagada ning üksteiselt õppida.

“Eesti riigi inimesi mõjutas leitud nõrkus kõige enam, kuna meie igapäeva elu sõltub e-teenustest ja elektroonilisest identiteedist. Selline sõltuvus muudab meid ühtepidi küll haavatavamaks, kuid samamoodi ka tugevamaks,” ütles RIA juht.

“Oleme omal nahal tunda saanud, mis on meie süsteemi kitsaskohad, mida parandada ning kuidas tegutseda sarnaste olukordade kordumisel. Oleme nüüd paremini valmistunud järgmisteks väljakutseteks, mis meid kahtlemata ees ootavad,” lisas ta.

Eesti ID-kaardis kasutusel olevat kiipi on teadlased üle maailma uurinud korduvalt. Ka teeb RIA koostööd Eesti teadlastega, et ID-kaardi ja kogu e-riigi toimimist turvalisemaks muuta.

“Kogenud krüptograafide, aktiivsete teadlaste ja teiste erasektori IT-ekspertide uurimised ning teadmised, samuti tihe infovahetus teiste riikidega on meie e-riigi jätkusuutlikkuse tagamiseks hädavajalikud. Sellist koostöömudelit tuleb hoida ja kasvatada,” märkis Peterkop.

Konverentsil võtavad teiste seas sõna Euroopa Info- ja Võrguturbeameti (ENISA) ning Euroopa Komisjoni, turvariskist mõjutatud riikide ning Eestis kriisi lahendanud asutuste esindajad. Konverentsil avalikustame Tallinna Tehnikaülikooli eestvedamisel valminud ID-kaardi kriisi lahendamise analüüsi, mille järeldustest teeb ettekande uuringu töögrupi juht Rain Ottis. Konverentsi avab peaminister Jüri Ratas.

Üritus toimub Kultuurikatlas, kava on üleval veebilehel.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses