Tänasest kaovad rändlustasud: 5 asja, mida pead teadma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

PARANDUS KELL 20:40: info, et Elisas kehtivad uued rändlusreeglid ka Šveitsis, ei vasta tõele.

Alates tänasest kaovad Euroopa Liidus rändlustasud, mis võimaldab klientidel kasutada sideteenuseid nii, nagu nad teevad seda koduriigis. Siin on viis olulist asja, mida tänase uuenduse kohta teadma peaksid.

Kus uus kord kehtib?

Kuna rändlustasude kaotamise initsiatiiv tuli Euroopa Komisjonist, siis puudutab muudatus kõiki 28 Euroopa Liidu liikmesriiki.

Lisaks sellele hakkab uus rändlushindade kord kehtima aga ka kolmes riigis, mis kuuluvad Euroopa majanduspiirkonda. Nendeks riikideks on Island, Norra ja Liechtenstein. Tõsi, Euroopa komisjon teatas, et neis kolmes riigis hakkab rändlustasude piir kehtima “peagi pärast 15. juunit”.

Veel ühe eripärana kehtivad Elisa puhul uued rändlusreeglid eelnevatele riikidele lisaks ka Šveitsis, teised Eesti operaatorid pole selle kohta teatanud.

Mida sinu operaator pakub?

Uue korra valguses tulid kõik operaatorid välja uute teenuspakettidega, mis pakuvad kindlas ulatuses Euroopa Liidus kasutamiseks mõeldud internetti ning kõneminuteid ja sõnumeid. Selleks, et uue paketiga liituda, pead pöörduma valitud operaatori poole. Ilma küsimata Elisa ja Telia puhul kedagi uutele pakettidele üle ei viida, Tele2 muutis aga paketid automaatselt ära.

Selleks, et endale sobiv pakett leida, loe siit, kellele milline pakett sobib.

Mis siis, kui ma ei taha uut paketti?

Kui jääd aga endiselt kasutama paketti, kus rändlusteenuste jaoks erilisi tingimusi loodud ei ole, siis on maksimaalseks hinnaks Euroopa Komisjoni poolt kehtestatud hinnalaed. SMSide puhul maksab üks sõnum väljaspool koduriiki maksimaalsel 1,2 senti, kõnede puhul on minutihind maksimaalselt 3,84 senti ja üks gigabait internetti maksab maksimaalselt 9,24 eurot.

Operaatorid võivad küsida ka madalamaid hindasid, näiteks eriliste pakettide puhul, seega tasuks enda valitud operaatori käest uurida, täpselt kui palju sina maksma pead.

Kas piiri ääres tasub telefoniga rääkida?

Uued hinnad kehtivad vaid Euroopa Liidus ja veel kolmes majandustsooni riigis, seega saab odavamaid hindasid nautida vaid neis riikides. Kui peaksid aga sattuma näiteks Venemaa või Türgi piiri äärde, siis tasub telefonil silm peal hoida. Kui seade ühendub selle riigi sidevõrguga, siis enam odavamad hinnad ei kehti ja kasutatud teenuste eest tuleb olenevalt operaatorist maksta oluliselt suuremaid summasid.

Kas välismaalt on odavam helistada?

Uue hinnastuskorra tõttu on tekkinud ka anomaalia, kus välismaale on kõne odavam teha asudes ise kolmandas riigis, kui seda on teha Eestist. See tuleneb asjaolust, et välismaal teenuse kasutamise hinnad on oluliselt rohkem piiratud kui Eestis kehtestatud hindade puhul.

Loe anomaalia kohta pikemalt siit.

Muudetud 15.06.2017 10:50: täpsustatud riikide nimekirja, kus uued rändlusreeglid kehtivad.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.