Tarbijakaitse lubab tšekita jäämise korral taksosõidu eest mitte maksta, aga Taxify sõnul pole see võimalik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1kt29mar16g3.jpg

Ühistranspordiseaduse kohaselt on sõidukijuht taksoveol kohustatud muu hulgas andma sõitjale printeril trükitud kviitungi, aga kui juht kohustust ei täida, on inimesel õigus sõidu eest tasumisest keelduda. See kehtib tarbijakaitseameti hinnangul ka näiteks Taxify äpi kaudu tellitud sõiduki puhul.

"Tegelikult on piir 20 euro juures. Üle selle summa on teenindaja automaatselt kohustatud kviitungi andma, alla selle tuleb kviitung anda kliendi nõudmisel," selgitas ameti spetsialist Pille Kalda.

Kuid olukorra teeb veidraks asjaolu, et mobiili- ehk krediitkaardimakse puhul toimubTaxifysarveldus läbi mobiilirakenduse ja sõitjal pole reaalset võimalust tasumisest keelduda.Summa võetakse sõidu lõpusmaha krediitkaardilt.

Taxifys on olnud tegutsemisajaloo jooksul väidetavalt üks kord juhtum, kus klient polnud rahul sellega, et ei saanud paberil kviitungit. Ent pärast seda, kui firma selgitas, et ta saab arve e-kirjaga, probleem kadus. "Ajalooliselt on prinditud arve olnud kliendi kaitseks oluline, aga tänapäeval saab klient kviitungi mugavalt emailile, seega pole paberil enam mingit mõtet," selgitas Taxify kaasasutaja Markus Villig.

Sõidujagajad pole taksod

Osa Taxify kaudu tellitavatest autodest jakõik Uberi autod ei klassifitseeru aga üldse taksodeks ja nendes poleautos ühtegi vahendit kviitungi trükkimiseks. Ent nende tegevus jääb praeguse seisuga ka ühistranspordiseaduse – mis käsib kviitungi anda – alt välja.

"Sõidujagamise puhul ei ole tegemist ühistranspordiseaduse mõttes taksoteenusega, sest autodel puuduvad taksotunnused," selgitas Taxify Eesti juht Henrik Raave. "Tegemist on sõitja ja autojuhi vahel elektroonilise platvormi kaudu tehtud kokkuleppelise sõiduteenuse osutamisega (kokkuleppeveoga), mis toimub võlaõigusseaduse alusel.Klient saab sõidu kohta kviitungi e-postiga peale sõidu lõppemist. Küsimuste korral saab pöörduda platformi klienditoe poole."

Täiendatud 16:30 02.05.2016: täpsustatud erinevust sõidujagamise ja taksoveoteenuse osas ühistranspordi seaduse mõttes.

Foto: Kristjan Teedema (PM/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.