Tark mees taskus: selline karp kaitseb sind wifi kaudu häkkimise eest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pisiseade jälgib, et keegi su arvutit või telefoni wifi kaudu ei häkiks.Foto: Hans Lõugas

Reisides tuleb telefon või arvuti ühendada wifi-võrku, kus võib pesitseda ründaja, kes suudab üle õhu varastada seadmest andmed. Uudne seade tegutseb märkamatu abilisena, mis iga sellise rünnaku korral kohe ühenduse katkestab.

Wifiwalli nimeline pisike karp, mis pole palju suurem tikutoosist, kasutab ründajate endi töövahendeid. Wifiwall tuleb “paaritada” kaitstava seadmega, näiteks telefoni või sülearvutiga, mille järel asub see seadme internetiliiklust ise monitoorima. Ohukorral ühendab ta arvuti või telefoni võrgust lahti.

“See on nii pisike akult töötav karp, mis teab kaitstava seadme MAC-aadressi ja jälgib ohtude eest. Kui Wifiwall midagi avastab, ühendab ta sind kohe sellest wifi võrgust lahti,” rääkis Geeniusele Iisraeli startupi esindaja Roi Keren.

Ründajate tööriistad kaitse teenistuses

Packet sniffing ehk paketianalüüs on tegevus, mida võivad kasutada täitsa legitiimsetel eesmärkidel nii interneti teenusepakkujad, aga ka ründajad, mille käigus kogutakse ja analüüsitakse seadme internetiliiklust.

Wifiwall teeb samamoodi võrguliikluse analüüsi, et tuvastada võimalikke ohte, olgu selleks pahatahtlik pääsupunkt, võrguliikluse pealtkuulamine, vahendusrünne või muu taoline. Kui Wifiwall midagi sellist avastab, saadab ta ühendab see kaitstava seadme kohe võrgust lahti.

Kereni sõnul on packet sniffing oluline selleks, et Wifiwall saaks olukorda jälgida nii, et ta tegelikult arvuti või telefoni ühendust ei koormaks. “Internetiühendust ei suunata läbi Wifiwalli, see tähendab, et ühenduse kiirus ei lange ega kannata,” rääkis Keren.

Seade ei ole ka ühenduses ühegi serveri või seadmega internetis, ei suuna kasutaja andmeid kuhugi edasi, vaid jälgib seda lokaalselt ja sekkub ohu korral.

Ei toeta moodsamaid ühendusi

Samas ei ole ligi 100-dollarine akutoitel seade hõbekuul, mis teeks kogu interneti kasutamise muretuks.

Esiteks töötab Wifiwall praegu ainult 2,4 GHz sagedusel, aga paljud seadmed ja wifi-võrgud pakuvad ühendust uuemal ja kiiremal 5 GHz sagedusel.

Teiseks kaitseb üks Wifiwall ainult ühte seadet, sest jälgib ühe seadme MAC-aadressi. Kui kasutuses on näiteks arvuti ja telefon, peab olema ka kaks kaitsevidinat.

“Peamiselt sobib see näiteks ärikasutajale või inimesele, kes reisib palju, satub võõrastesse võrkudesse ja kelle arvutis või seadmes on väärtuslikke andmeid, mis ei tohi kuhugi lekkida,” rääkis Keren.

Ajakirjaniku reisikulud Tel Avivi kattis Iisraeli välisministeerium.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.