Tartlased peavad bussipileti ostmiseks välja käima kümnekordse summa, raha jääb ootama erafirma kontole

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tartu_pilet.jpg

Muudatus Tartu bussipiletite ostmisel paneb linnaelanikud ühe pileti ostmiseks maksma kümnekordset hinda.Juba mullu tulid Tartus kasutusele elektroonilised piletikaardid, kuid hiljutise muudatusega saab kaardile kanda minimaalselt viis eurot – ka juhul, kui vaja osta 51-sendine pilet.

1. septembrist 2015 tulid Tartu linnaliinibussides kasutusele elektroonilised bussikaardid, kuhu reisijad saavad rahalaadida kas internetis olevas tartu.pilet.ee keskkonnas või mõnes sobivas müügipunktis,näiteks R-Kioskis.Tavapilet maksab bussikaardiga makstes83 senti, õpilastele51 senti.

Hiljuti muutis aga linn koostöös süsteemi haldaja Ridango AS-iga süsteemi nii, et enamikes kohtades on minimaalne kaardile laetav summa viis eurot.Tartu ametlikus piletimüügikeskkonnas tartu.pilet.ee ning kõigis linnas olevates müügipunktides on minimaalseks summaks viis eurot.

Seega ühe pileti saamiseks peab linnakodanik välja käima enda piletihinna kümne- või kuuekordselt, olenemata sellest, mitu piletit inimesel reaalselt vaja on.

Tahad osta ainult ühe pileti, maksa kolmekordne hind

Kuigi üle jääb võimalus osta pilet bussijuhi käest, tuleb sellisel juhul ühe pileti maksta reaalselt kolm korda rohkem. Nimelt tuleb linnavalituse kehtestatud korra järgi bussijuhilt piletit ostes maksta 1,5 eurot.

Ainus võimalus vähem kui viis eurot kaardile laadida on Pilet.ee kodulehel, mida aga paljud reisijad ei tea.Uuest süsteemist on häiritud näiteks linnaelanik Kaidi Kolsar, kes sõidab bussiga keskmiselt iga nädal. Pilet.ee kodulehel olevast taskukohasemast variandist ta teadlik ei ole ning on seetõttu mitmel korral laadinud kaardile raha viie euro kaupa. „Raha kaardile laadimise viis on ebamugav, sest et sõidan bussiga harva ja tudengina on minu jaoks viieeurone laadimissumma kohati suur väljaminek – kuna ma vahel ostangi ainult ühepileti terve kuu jooksul," tõi Kolsar välja süsteemi puuduse.

"Seda, et kõige väiksem laadimissumma on viis eurot, öeldi mulle ka infotelefonile helistades. Keegi pilet.ee kodulehele mind küll ei suunanud,“ kinnitas ta, et väiksema summa kaupa maksmist linnavalitsuse töötajad ei reklaami.

Linn: eraettevõte ei taha väikeste summadega tegeleda

Tartu linna ühistranspordi kvaliteedijuhi Veronika Kallaste sõnul otsustati minimaalseks laadimise summaks panna viiseurot, kuna arendaja Ridango AS-i hinnangul ei tasu väikeste summadega laadimine ennast ära.

"Linnavalitsuse soov oli, et saaks ka väikseid summasid üle kanda, aga arendaja suutis väga põhjalikult ära seletada, miks see ei ole mõistlik," sõnas Kallaste.

Siiski on tulevikus võimalik linnakodanike kaebuste laekumisel süsteemi muuta. "Me leppisime kokku, et oleneb milline tagasiside tuleb reisijatelt. Siiamaani ei ole negatiivset tagasisidet tulnud. Tavaliselt tehaksegi neid (raha laadimisi – toim) alates viiest eurost, aga enamasti siiski pigem 10 eurost.“

Arendaja: pankade teenustasud muudavad väikeste summade laadimise kulukaks

Piletisüsteemi arendaja Ridango AS-i müügidirektori Argo Verki sõnul on lihtsuse ja selguse huvides otstarbekas pakkuda välja maksimaalselt 3–4 erinevat summat. Lisaks sellele, on keskmine kaardikontole laetav rahasumma ligikaudu 8 eurot.

"Arvestama peab ka tõsiasjaga, et pangad võtavad üldjuhul tehingupõhist teenustasu, mistõttu väikeste summade laadimine oleks asjatult kulukas," lisab Verk.

Küsisimearendaja käest, mis saab inimeste rahast edasi peale selle kaardile kandmist, kuna raha ei kanta mitte Tartu linnavalitsusele, vaid arendaja kontole.

"Bussikaardi kontole kantud raha kuulub endiselt kontot omavale isikule, kuigi raha hoitakse Ridango pangaarvel. Tegemist on spetsiaalselt selleks otstarbeks kasutusele võetud pangakontoga, millelpaiknevate summadega Ridango tehinguid ei tee, samuti ei lisandu kontole laekuvad summad meie käibenumbritesse.Kehtestatud reeglite järgi hoiab Ridango seda raha tähtajatult, s.t. mingit aegumistähtaega pole," sõnas Verk.

Avafoto: Tartu linnavalitsuse koduleht

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.