Uudis

Tartusse tulevad targad tänavavalgustid, mis jälgivad ka liiklust

Foto: Ahto Sooaru

Tartu linna kerkivad lähiajal nutikad LED-tänavavalgustid, mis hakkavad asendama praegu linnaruumis olevaid naatriumvalgusteid.

Nutikaks teeb valgustid asjaolu, et Cityntel OÜ nimeline firma paigaldab kõikidesse valgustitesse juhtimiskontrollerid, mille abil on võimalik valgustite tegevust kaugelt kontrollida. Näiteks on võimalik lampe sisse ja välja lülitada või hoopis veidi hämaramaks muuta.

Lambid koos liiklussensoritega

Veel nutikamaks muudab kogu olukorda asjaolu, et lisaks paigaldatakse koos valgustitega ka mitmesuguseid liiklus- ja keskkonnasensoreid, mis integreeritakse valgustite juhtimisega. Kogu asja eesmärgiks on saavutada intelligentne tänavavalgustite võrk, mida on võimalik kaugelt kontrollida.

Energiasäästliku tänavavalgustuse saavad Pepleri, Pargi, Kuperjanovi, Õpetaja, Tiigi, Vanemuise, Aida, Lao, Kalevi, Tähe, W. Struve, Akadeemia, Kitsas, Soola, Lille, Vallikraavi, Filosoofi, Lootuse, Kastani, Veski, Kooli, A. Haava ja Näituse tänav.

Osa suuremast projektist

70 000 eurot tööde finantseeringust tuleb linnaeelarvest ning ülejäänu tuleb Euroopa Komisjoni toetustest. Kokku läheb projekt maksma 112 452 eurot ning vastavasisulise hanke võitis firma Leonhard Weiss Energy AS. Ehitus on osa SmartEnCity projektist, mille eesmärgiks on linnaruumi üldine nutikamaks muutmine.

SmartEnCity projekti käigus luuakse kesklinnas asuvast hruštšovkade piirkonnast tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa. Projekti üks peamisi tegevusi on nõukogudeaegsete kortermajade renoveerimine ligi nullenergia hooneteks.

Renoveeritud majade elanikele luuakse nutikodulahendus, mis võimaldab jälgida ja reguleerida oma kodust energiatarbimist. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises ning sinna rajatakse elektriautode laadimispunktid ja elektrijalgrataste rendipunktid.

SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.