Taxify ja Keith Siilats vaidlevad Bolti kaubamärgi kasutamise üle

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Markus Villig ja Keith Siilats vaidlevad Bolti üle, mis prantsuse keeles tähendab välgunoolt.Fotomontaaž: Martin Mets, Eesti Meedia/Scanpix

Eesti üht edukamat idufirmat Taxify (uue nimega Bolt) on tabanud olukord, kus nende uus kaubamärk on ohus. Nimelt väidab USAs resideeruv ettevõtja Keith Siilats, et tema ettevõte Bolt Mobility ja Eesti Bolti juristid on praegu kaubamärgi kasutamise üle vaidlemas.

Kahe eestlastega seotud Bolti äri vahel saab peale nime tõmmata ühiseks nimetajaks ka ärivaldkonna. Mõlemad pakuvad lühiajalist elektritõukerataste renti. USAs tegutsevat Bolti hakkas sel nädalal reklaamima Usain Bolt ning Bolt (endine Taxify) ei välista, et Usain Bolt hakkab ka nende äri reklaamima.

Ärid asutati vaid väikese nihkega

Viidates ärilistele põhjustele, ei soovi Taxify-Bolti Kesk- ja Ida-Euroopa riikide pressiesindaja Karin Kase ei kinnitada ega ümber lükata, kas nad on kaubamärgi küsimuses Siilatsiga seotud ettevõttega vaidlusesse laskunud.

Geenius on Siilatsiga kontaktis olnud mullu suvest saadik, mil tema osalusega ettevõte käivitas USAs lühiajalise elektritõukerataste rendi. Täpselt sama teenusega tuli ligikaudu kuu aega pärast Siilatsi äri käivitumist välja ka Taxify. Teenus avati Pariisis ning seal sai see nimeks Bolt.

Kahe Bolti ajajoont vaadates on näha, et kuigi USA Bolt alustas tegevust eestlaste Boltist veidi varem, on nad kaubamärgi avalduse andnud sisse ajal, mil Taxify oli jõudnud Pariisis Bolti käima lükata. Siilatsi sõnul on neil kavas äri laiendada Euroopasse.

USAs tegutseva Bolti kaubamärgid. Foto: Kuvatõmmis

Seda, et eestlastega on seotud kaks Bolti, jõudis suurema avalikkuse ette sel nädalal, kui USAs tegutsev Bolt tutvustas uut elektritõukeratast ning reklaamnägu, maailmakuulsat Jamaica sprinterit Usain Bolti. Selle uudise peale sai Geeniuse toimetus lugejatelt küsimusi, kus taheti teada, kas sprinter reklaamib seda Bolti, mis veel nädal varem kandis Taxify nime.

Mõlemat Bolti hakkab turundama Usain Bolt?

Siilats väitis, et uudis Taxify nimevahetuse kohta jõudis temani samal päeval, mil see avalikult teatavaks tehti. Kõmuline ärimees väidab aga üsna kindlalt, et tema hinnangul võidab vaidluse just tema ettevõte ning Taxify jääb uuest kaubamärgist ilma.

Taxify OÜ-le kuuluvad kaubamärgid. Foto: Kuvatõmmis

Kase nägemusel ei mõjuta USA turul tegutsev Bolt eestlaste äri, kuna nende (endise Taxify) sihtturgudeks on Euroopa ja Aafrika. Euroopa Liidu intellektuaalomandi ameti avalikust andmebaasist nähtub, et enne Taxify omandisse jõudmist kuulus kaubamärk “Bolt” Soome ettevõttele Bolt Logistics OY ning neile kuulus see kaubamärk veel ammu enne mõlema ettevõtte äride käivitumist USAs ja Pariisis.

Niisamuti nagu Siilatsi-Bolt, on ka Taxify-Bolt pidanud eel-läbirääkimisi maailmakuulsa sprinteri Usain Bolti kaasamiseks turunduskampaaniasse. Et Siilats sellega ette jõudis, ei olnud Taxify-Boltile just meeldiv üllatus. Ometi ei välista Taxify-Bolt, et sprinteriga siiski koostööd tehakse, sest turud on ju siiski erinevad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.