Taxify tee miljardini: neisse ei usutud, neis kaheldi, neid ei peetud võitjateks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ajujahi saatejuht Urmas Vaino kahtleb, kas äpi kaudu päriselt ka takso saab. Foto: kaader videost

“Kes on Eesti järgmine Skype?” küsiti ettevõtluskonkursi Ajujaht reklaamis. Nüüd on vastus selge: viimase investeeringuga on Taxify väärtus küündinud miljardi dollarini ja seda võib pidada meie järgmiseks Skype’iks.

Taxify on sellega esimene Eesti äriühing, kes on jõudnud “ükssarvikute” klubisse. Eesti varasemad edulood Skype ja Transferwise on juriidilises mõttes tegutsenud mujal, Taxify OÜ on aga vähemalt praegu veel Eesti ettevõte.

Jõudmine sellise saavutuseni ei ole olnud kogu aeg ilmselge.

Ajujahi žürii ei uskunud läbilööki

Praeguse Taxify esialgne nimi oli hoopis mTakso, millega firma asutaja Markus Villig läks 2013. aasta sügisel ka Ajujahi ettevõtlusvõistlusele.

Esialgu tundus, et mTaksol läheb hästi, sest firma valiti 40 parima idee sekka. Kui järgmise aasta alguses Ajujahi telesaateid tegema hakati, oligi ühe väljavalitu seas Villig, kellel oli selge sõnum, et nende äriplaan on ainulaadne.

Võistluse žürii oli skeptiline. Andrei Korobeinik ütles, et samasuguseid äppe on maailmas kümneid kui mitte sadu ja neid on tehtud isegi Eestis. “Maailmas globaalseid rahvusvahelisi tegijaid on alla kümne ja me leiame, et meil on siin väga unikaalne ärimudel,” on Villig juba esimeses saates enesekindel. (Vaata Villigut 2014. aasta märtsis mTaksot tutvustamas siit alates 30:00.)

Kumb Villig on kümne aasta pärast jõukam?

Maikuuks, kui toimus võistluse finaal, oli firma võtnud uue nime Taxify. Finaalsaates oli Markus Villig koos oma venna Martin Villiguga, kes toona oli Taxify mentori rollis. Saatejuht uuris, kumb vend juhib kümne aasta pärast jõukuse edetabelit. Martin Villig pakkus: “Markusel on selles projektis suur osalus, nii et ma usun, et Markus on kümne aasta pärast jõukam.”

Kui Markus Villig firmat finaalsaates žüriile esitles, oli tal üks tugev argument: edukalt on laienetud juba välismaale ja seejuures lausa New Yorki, kus kaks taksofirmat Taxify äppi kasutab. Hiljem Taxify USA plaanidest loobus.

Vaata Taxifyd finaalsaates siit alates 24:07, kuidas Markus Villigul on juba neli aastat tagasi plaan turg hõivata.

Žürii aga ei uskunud Taxifysse. “Vaidlesime viimase hetkeni ja kahte esimest lahutas juuksekarv,” tunnistas žürii liige Priit Alamäe. Kas Taxify jäi kolme finalisti seas teiseks või kolmandaks, teavad vaid žüriiliikmed. Põhiliselt kaheldi selles, kui edukalt suudaks Villigu firma end välisturgudele murda.

Eesti investorite koorekiht kahtles kõige rohkem Taxifys

Taxify’s arenes pärast Ajujahti mühinal edasi, aga spetsialistide ja investorite kahtlused püsisid. 2015. aasta lõpus palus raadiosaade Restart 40 Eesti investoril ja muul idufirmamaailma tegijal täita aastalõpuankeet.

Neilt küsiti: “Nimeta üks idufirma, kuhu sa omal ajal tahtsid panna raha, aga nüüd enam ei investeeriks ja miks.”

Nad vastasid: Taxify.

Riskikapitaliste ja investoreid tegi närviliseks see, et Taxify oli sattunud Eestis “taksosõtta” (mäletatavasti oli sõidujagamise seadustamise eel lahtine, kas ja kuidas taksojuhid, taksofirmad ja teised äpid koos Taxifyga Eesti turul maid jagavad).

“Valdkond vajab innovatsiooni, aga vaadates, kui suur võhm konkreetsel tiimil läheb sellele, et oma eksistentsi valideerida Eesti turul, tekib kahtlus nende võimekuses üles ehitada skaleeruv äri,” kirjutas üks vastaja.

“Meeldis nende endine strateegia rohkem, kus töötati koos taksofirmadega “Uberite” vastu,” kirjutas teine.

Didi Chuxingi 8-kohaline summa

Kuigi Taxify ekspertide kahtlustest hoolimata innuga edasi. Ilmselt lõpliku kinnituse Eesti firma edule andis see, et neisse uskusid hiinlased. Hiina sõidujagamisgigant Didi Chuxing investeeris mullu Taxifysse avaldamata summa – kuluaarides räägitakse 8-kohalisest arvust ehk vähemalt 10 miljonist dollarist.

Täna teatas Taxify 175 miljoni eurosest investeeringust, mida juhtis Saksa autotootja Daimler. Tehinguga hinnatakse Taxify väärtuseks miljard dollarit.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.