Uudis

Taxify uus nimi on ohus, Soome ettevõte soovib Bolt kaubamärgi tühistamist

Ameeriklaste Bolt ei saa suure tõenäosusega õigust kaubamärgi kasutamiseks

Boltil tuleb uusi teenuseid nagu vändrast saelaudu Foto: Bolt

Soome firma vaidlustas Bolti kaubamärgi kasutamise kohe pärast seda, kui selgus, et Taxify OÜ uueks kaubamärgiks saab Bolt. Soome ettevõtte nimi Bolt Works OY.

Asja uurib Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO). EUIPO on alustanud menetlust Taxify OÜ-le kuuluva kaubamärgi Bolt kasutamise üle, kuna Soome ettevõte esitas vaidlustuse ametile täpselt samal päeval, mil Taxify võttis uue nime kasutusele.

Kaubamärgi omanik ehk Taxify OÜ peab 16. maiks esitama ametile tõendid, mis kinnitavad, et kaubamärki Bolt on viimase viie aasta jooksul Euroopa Liidus sihipäraselt kasutatud. Sealjuures ei piisa vaid sellest, kui seda on kasutatud vaid registreeringu säilitamise huvides.

Soomlased tahavad Taxifyle kuuluvat kaubamärki tühistada

Bolti kaubamärgi kohta informatsiooni otsides jääb esmapilgul mulje, et Taxify OÜ soovis selle kasutusele võtta juba 2012. aastal, kuid see ei olnud võimalik ainuüksi seetõttu, et nimetatud ettevõte loodi 2013. aasta veebruaris.

EUIPO avalikust andmebaasist selgub, et esialgu kuulus kaubamärk Soome ettevõttele Bolt Logistics OY, mis loovutas selle tänavu jaanuaris Eesti ettevõttele ASLO Konsultatsioonid OÜ, kust omakorda liikus alles hiljuti edasi Taxify OÜ omandisse.

Väljavõte EUIPO dokumendist, kus teavitatakse tühistamise vaidluse esitanud ettevõtet, et Taxify OÜ-l on kaubamärgi kasutamise tõendamiseks aega 16. maini. Foto: Kuvatõmmis

Andmebaasist selgub veel seegi, et vaid mõned tunnid pärast Taxify nimevahetuse uudist sai amet kätte dokumendid, milles Soome ettevõte Bolt Works OY soovib kaubamärgi kasutamise tühistamist. Vaidlustuse aluseks on võetud see, et kaubamärki ei ole viimase viie aasta jooksul üheski Euroopa Liidu liikmesriigis kasutatud.

Bolt Works OY tegevjuht Ville Herva ütles Geeniusele antud kommentaaris, et nad esitasid kaubamärgi tühistamise vaidlustuse kohe pärast seda, kui kuulsid, et Taxify on nime vahetanud. Taxify uue nime ohtu seadnud ettevõte asutati 2014. aastal ning tegeleb tööjõurendi vahendamisega.

“Me ei esitanud vaidlustust varem kuna kaubamärgi eelmine omanik ei kasutanud seda ning meie ärid olid erinevad,” ütles Herva.

Kuigi Taxify ja Bolt Worksi ärid on samuti erinevad leiab Herva, et kuna neil on tööjõurendi vahendamiseks kasutusel äpp, võib see kaubamärgi vaatest problemaatiliseks osutuda.

Suure tõenäosusega ei jää Taxify kaubamärgist ilma

Patendibüroo Turvaja patendivoliniku Kristjan Leppiku sõnul peab Taxify ameti poolt märgitud kuupäevaks esitama tõendid, et kaubamärki on viimase viie aasta jooksul Euroopa Liidus kasutatud. Tõendite esitamise puhul kehtivad omad kindlad reeglid, mida peab järgmina.

Kaubamärgi Bolt osas on saadud kaitse kolmes klassis: 35, 36 ja 39, millest just viimane hõlmab transporti. Esimesed kaks klassi puudutavad üldist ärijuhtimist, kontoriteenuseid, importi ja eksporti ning finantstegevust ja kindlustust. Patendivoliniku kohaselt ei mängi siin rolli asjaolu, et kaubamärgi kaitse saamiseks esitati dokumendid veel enne Taxify OÜ tegevuse alustamist kuna reeglid näevad ette, et tõendid peab esitama kaubamärgi kehtiv omanik.

“Kui Taxify OÜ suudab tõendada Bolti kaubamärgi kasutamist vaid osaliselt, näiteks transpordi osas, on võimalik, et õigused antud teenuse osas säilitatakse ning vaidlus rahuldatatakse osaliselt. Kaubamärgi õiguste kogu ulatuses säilitamiseks peavad nad tõendama selle kasutamise kõigis klassides ja kõikide teenuste tähistamiseks,” sõnas Leppik.

Kuuldes ajakirjanikult, et Taxify käivitas möödunud aasta septembris Pariisis elektritõukerataste jagamise teenuse Bolt leiab Leppik, et vähemalt osaliselt võib kaubamärgi kasutamine olla tõendatav.

Kui Taxify suudab kaubamärgi kasutamise tõendada vaid ühes klassis, siis võtab amet seda arvesse ka tagasiulatuvalt, mis tähendab, et nii-öelda paberimajanduseks kulunud lõivude osas arvestatakse tõendatud kasutust ehk on tõenäosus, et Taxifyle tehakse mingis ulatuses tagasimakse. Aga seda vaid juhul, kui Taxify ei suuda või ei soovi tõendada kaubamärgi kasutust kõigis klassides, milles on see väljastatud.

Ameeriklaste Bolt tõenäoliselt ei saa ELis kaubamärgile kaitset

Veel eelmisel nädalal kirjutas Geenius olukorrast, kus eestlaste osalusel on lisaks Taxifyle samanimelise teenuse ja äri pannud Ameerika Ühendriikides püsti Keith Siilats. Nähes, et kahe ettevõtte poolt pakutavad teenused on täpselt samad ning kaubamärgi klass on samuti sama, leiab Leppik, et on väga suur tõenäosus, et ameeriklaste Bolt ei pruugi saada kõnealust kaubamärki Euroopa Liidus enda nimele registreerida.

Viidates ärilistele põhjustele ei andnud Taxify OÜ esindaja Karin Kase Bolti kaubamärgiga seoses kommentaare.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.