Teadlased hakkavad looma kvantarvutite turvalisi e-valimiste algoritme

Krüptograafia professor Dominique Unruh (fotol vasakul) ja Cybernetica infoturbeinstituudi juhataja Dan Bogdanov.Foto: Anni Suvi ja Jake Farra

Tunamullu koos käinud e-valimiste turvalisuse töörühmas käis infoturbeteadur Jan Villemson välja ettepaneku, et e-valimiste osas võetaks kasutusele krüptograafia, mis oleks piisavalt tugev ka kvantarvutite tulekuks.

Kuigi töörühma koondaruandes tehti majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ning haridus- ja teadusministeeriumile ettepanek leidmaks selleks viise, lahendas selle küsimuse Villemson koos oma tööandjaga ise ära.

Cybernetica rahastab Tartu Ülikoolis doktorandi kohta, millega luuakse uusi e-valimiste krüptoalgoritme, mida kiiresti arenevad kvantarvutid ei ohustaks. Doktoritöö juhendajateks on Villemson ja Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi krüptograafia professor Dominique Unruh, kes on pälvinud ka maineka Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi loomaks lahendusi, mis kaitseksid IT-teenuseid kvantarvutite eest. 

Tartu Ülikool ja Cybernetica uurivad koos kvantarvutikindlat krüptograafiat

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut ja Cybernetica alustavad koostööd, et luua uusi andmeturbelahendusi, mis kaitseks meid ka kvantarvutite ajastul. Koostöö osana luuakse ühisjuhendamisega doktorandi koht. 

Cybernetica infoturbeinstituudi juhataja Dan Bogdanov selgitas pressiteate vahendusel, et kuigi sellist kvantarvutit ei ole veel olemas, mis Eesti e-riigis kasutusel olevat krüptograafiat lähiajal murda suudaks, on tähtis olla paindlik ja valmis oma süsteeme uuendama. 

“Nii saame tulevikus tagada andmete pikaajalise kaitse nii nende salvestamisel, edastamisel kui ka töötlemisel. Cybernetica tehnoloogiad, nagu UXP, SplitKey ja Sharemind, liiguvad juba postkvantkrüptograafia kasutuselevõtu poole ning koostöö aitab sellele kindlasti kaasa,” ütles Bogdanov.

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo leiab, et nüüdsel koostööl on hea potentsiaal luua uusi võimalusi, mille kasutussevõtmisel võime olla kindlad, et isegi kvantarvutitega ei saa neid murda. 

Cybernetica on Eesti infotehnoloogiaettevõte, kes on loonud mitu turvalist e-riigi lahendust, nagu X-tee andmevahetuskiht, Smart-ID-s kasutusel olev digitaalse identiteedi lahendus ja Eesti e-hääletuse süsteem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.