Tehisintellekt, muusika jagamine ja virtuaareaalsed selfid – kõik mida pead teadma tänasest Facebooki F8 konverentsi avaüritusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: AFP/Scanpix

Äsja algas USAs San Joses Facebooki iga-aastane F8 arendajate konverents, mille avaüritusel tutvustas Firma juht Mark Zuckerberg lähemalt Facebooki uusi arendusi ja võimalusi. Kolme märksõnana kerkivad sealt välja tehisintellekt, virtuaalreaalsus ja liitreaalsus.

Fotod muutuvad lõpmatult kohandatavaks

Üks funktsioone,  millele Facebook palju rõhku paneb on liitreaalsus. Hiljuti jõudsid Facebooki rakendustesse kaameraikoonid, mille abil on sul võimalik jagada pilte ja videoid ülilihtsasti oma sõpradega.

Siiani oli võimalik lisada fotodele vaid teatud kindlaid filtreid, kuid täna kuulutas Facebook välja platvormi, mille abil on võimalik igal arendajal luua liitreaalsusel põhinevaid filtreid ja lisandusi. Nii on võimalik näiteks täita fotol olev ruum veega või pallidega, mis fotol realistlikud välja näevad.

Erinevate kujutiste ja lahenduste loomiseks tõi Facebook välja AR Studio nimelise teenuse, mis lubab arendajal näiteks asendada inimese nägu videos mõne teise näo või maskiga, kusjuures videos mask mitte ei jää vaid inimese näole, kui ta ringi liigub, vaid reageerib ka erinevatele näoilmetele.

“Seda kõike on võimalik teha ilma ühtegi koodirida kirjutamata,” oli Facebooki loosung teenust tutvustades.

Kes meist ei tahaks elada sellises Facebooki poolt välja pakutud virtuaalses lossis. Foto: Getty/Scanpix

Zuckerbergi sõnul saab liitreaalsust ära kasutada mitmetes erinevates situatsioonides.

“Sa ei taha jagada igat elu oma hetkest, kuna nad tunduvad tavalised. Seega jagame me hetki, mis on lõbusad ja  huvitavad,” rääkis ta. “Nende filtritega on võimalik näidata kõigile erilisi hetki oma elust.”

Samuti on niiviisi võimalik jätta tänavale virtuaalset graffitit – vaadates telefoni kaameraga mõnd reaalsuses eksisteerivat seina, on võimalik rakenduses sellele joonistada ning mõni su sõber võib sealt möödudes läbi oma kaamera seda sama joonistust näha.

Nii võib jätta teistele ka märkmeid, joonistades enda kodukoha ümbrusesse näiteks virtuaalreaalseid silte sellest, kuidas sinu majani jõuda. Kõik see on võimalik tänu Facebooki tehnoloogiadirektori Mike Schroepferi poolt tutvustatud algoritmidele, mis on võimelised aru saama ümbritsevast maailmast, objektidest ja tegevustest sinu telefoni kaamera läbi.

Tehnoloogiat on võimalik ära kasutada ka virtuaalreaalsuses, kus virtuaalreaalsuse peakomplektile paigaldatud kaamerad jälgivad selle kandja liikumist ruumis ning tema liigutusi, kandes need üle virtuaalreaalsesse maailma.

Kõigele lisaks on Facebooki poolt arendatav tehisintellekt võimeline muutma 2D-kujutised 3D-pildiks, nii et arendajal on võimalik vastavalt ruumis olevatele objektidele erinevaid lahendusi  luua, kuna algoritm suudab tuvastada kõiki objekte ruumis ning jälgida nende liikumist ja asukoha muutumist.

Kiiver pähe, sõbrad tulevad külla

Facebook astus ka sammukese lähemale virtuaalreaalsuses toimuvale suhtlusele, tulles välja Facebook Spaces teenusega, kus virtuaalreaalses keskkonnas luuakse sinust avatar, mille abil on võimalik suhelda teiste Facebooki-kasutajatega üks kõik millises virtuaalreaalses keskkonnas.

Facebook kasutab masinõppealgoritme, et aidata sul luua endale meeldiv ja sobiv avatar. Pärast selle loomist on võimalik kutsuda kuni kolm oma sõpra oma virtuaalreaalsesse keskkonda, kus on võimalik erinevaid tegevusi ette võtta.

Näiteks võib joonistada õhku erinevaid kujutisi või vaadata ühiselt 360-kraadiseid videoid ja fotosid. Loomulikult eksisteerivad seal ka erinevad mängud ning võimalus teha endast virtuaalreaalses keskkonnas selfisid.

Neile sõpradele, kes ei saa sinuga ühiselt virtuaalreaalsesse keskkonda tulla, on võimalik helistada läbi Facebook Messengeri, kus videokõnele vastates avaneb neile nende telefonis või tahvelarvutis aken sinu virtuaalreaalsesse keskkonda.

Facebook näeb säärase keskkonna tulevikku kui universaalset suhtlusplatvormi, kus sul on võimalik suhelda oma sõpradega, mängides näiteks lauamänge või tõstes oma virtuaalreaalsesse keskkonda kõlari, mis mängib sinu lemmikmuusikat.

Facebook Spaces on beetaversioonina saadaval Oculus Rifti rakendustepoes juba täna, kuid Facebook soovib tuua platvormi kõigile virtuaalreaalsust pakkuvatele platvormidele.

100 000 suhtlusrobotit ja QR-kood

Facebook arendab edasi ka oma töökeskkonda ehk Facebook Workplace teenust, tuues sinna failivahetusteenused Microsoftilt, Boxilt ja Salesforce’ilt. See võimaldab faile muuta ja kommenteerida otse Workplace keskkkonnas. Lisaks eksisteerivad nüüd Workplace’is ka suhtlusrobotid, keda on võimalik kasutada nii üksik, kui ka grupivestluses.

Facebook Messenger on aina populaarsemaks muutunud ja sellel on nüüd 1,2 miljardit aktiivset kasutajat. Seetõttu lisab Facebook sinna järjest uusi võimalusi.

Selline on Facebooki perekond, mida ei reedeta: Facebook, Instagram, Messenger ja WhatsApp. Foto: Reuters/Scanpix

Kuna Facebook Messengeri kasutab aina rohkem ettevõtteid, millega inimesed suhelda soovivad, ning seal on juba üle 100 000 suhtlusroboti, leidub peagi Messengeri-rakenduses võimalus näha enda ümbruses aktiivseid ja olulisi ettevõtteid, mis kasutavad Messengeri klientidega suhtlemiseks.

Samuti on ettevõtetel võimalik tekitada visuaalseid QR-koode, mida Messengeri kaamerale näidates luuakse automaatselt vestlus kasutaja ja ettevõtte vestlusroboti või klienditoe vahel. Näiteks võib nii viisi jalgpallimängul skaneerida koodi, mille peale avanenud vestlusest võib endale soetada oma lemmikmeeskonna meeneid.

Messenger saab ka vestluste laiendused, lubades arendajatel tuua vestlusesse veelgi võimalusi. Näiteks on peagi võimalik saata läbi Messengeri Spotify või Apple Musicu lugusid, mida on võimalik ka otse Messengeri-rakendusest esitada.  Igal arendajal avaneb võimalus oma laiendusi luua juba täna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.