Tele2 ja Telia sõnul on Brüsselis seatud rändlustasude hinnalagi üle ootuste kõrge ning majandusloogika vastane

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tele2_eesti_tegevjuht_argo_virkebau_foto_erik_prozes_postimees.jpg

Eile hilisõhtul jõuti Brüsselis põhimõttelise kokkuleppeni mobiilsideteenuste hulgihindade osas. Tänu Brüsselis kokkulepitule on rändlustasude vaba mobiilside Euroopa Liidus lähemal kui kunagi varem.

Euroopa komisjoni, parlamendi ja nõukogu poolt kokkulepitu kehtestab teenusepakkujatele kindla hinnakirja, mida nad saavad teineteiselt võrkude kasutamise eest nõuda. Kuigi klientide jaoks on tegu tervitatava otsusega leiab Tele2 Eesti tegevjuht Argo Virkebau, et Brüsselis seatud hinnalagi on absurdselt kõrge.

“Hinnad ei ole kindlasti õiglased. Kui vaadata seda värsket ettepanekut, kuhu tasemele hulgihinnad seati, siis need hinnad on endiselt kõrged. Me arvame, et need võiks olla odavamad. Kui võtta näiteks meie populaarseim pakett Multi 4.0, siis müügihind kliendile on 1,11 eurot gigabait, uus hulgihind hakkab pihta 7,75 eurot gigabait. Seal on languseks ruumi väga palju. Põhiline vaidlus on siiani käinud andmeside hindade üle ja hinnaerinevused on riigiti väga suured, kohati sajakordsed. Eestis ja teistes Põhjamaades naudivad tarbijad odava andmeside võimalusi, Lõuna-Euroopas on sageli tegu pigem luksuskaubaga. Kuid kliendile, kes Euroopa Liidus palju reisib, on regulatsioon kahtlemata hea uudis,” sõnas Virkebau.

Virkebauga on sama meelt Telia Eesti erakliendi- ja turundusüksuse direktor Holger Haljand, kelle hinnangul on äsja kinnitatud hulgihindade tase üle ootuste kõrge.

“Mõistlik rändluse hulgihinna tase olnuks andmeside osas meie hinnangul madalam ning sellisel juhul võidaks sellest regulatsioonimuutusest selgelt ka Põhjamaade kliendid. Kuna tegu on veel väga värske informatsiooniga, võtame endale kõigepealt analüüsimiseks aega, et hinnata EK otsuse mõju,” teatas Haljand.

Tele2 juhi sõnul on selline regulatsioon majandusloogika vastane, kui maksimaalne hulgihind ei ole jaehinnaga proportsioonis. Tema sõnul ei ole üheskis teises sektoris taolist regulatsiooni.

“Täna ei ole veel lõplikult selge, kuidas kokkulepe Eestis tegelikult rakendub ja hindu mõjutab. Lõpptarbijale, kes Euroopa Liidus palju reisib, hind väheneb. Samas peaksid hulgihinnad olema märksa väiksemad, et ka tarbija võit oleks suurem. Kahtlemata hakkavad eestlased julgemalt välismaal rändlusteenust kasutama ja andmeside mahud kasvavad hüppeliselt. Juba eelmise aastaga suurenes rändlusteenuse maht Euroopas pea viis korda,” nentis Tele2 juht.

Virkebau hinnangul on operaatoritel võimalus muuta pakette nii, et kliendid, kes ei reisi, saavad valida ka ilma rändluseta variandi, mis oleks nende jaoks soodsam.

Foto: Erik Prozes/Postimees

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.