Uudis

Telia avas täna olemasolevatel sagedustel Eestis 5G-võrgu

Telia avab täna 5G-võrgu, aga mitte päris veel õigel kujul.Foto: Scanpix

Esimese Eesti mobiilioperaatorina avas Telia täna klientidele 5G-võrgu. Kuna eraldiseiva 5G-võrgu litsentsid on veel välja jagamata, siis alustatakse 5G-võrguga olemasolevatel sagedustel, aga võrk vastab ikkagi 5G-standardile (3GPP REL-15 standard).

5G-võrgu kasutamine on olemasolevatele klientidele tasuta, kuid selleks peab kasutajal olema kallima otsa mobiilse andmeside pakett ning vastav telefon, mis 5G-d toetab.

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul kasutab ettevõte 5G pakkumiseks sama sagedusressurssi, mis on mobiilsidetehnoloogiate jaoks kasutusel olnud juba varem.

“Kuigi 5G tarbeks pole veel laiali jagatud sageduslubasid 3,5 GHz sagedusalas, võimaldab tehnoloogia areng 5G-d pakkuda ka juba kasutuses olevatel sagedustel. Kasutame selleks innovaatilist tehnilist lahendust ehk nn paindlikku sagedusala jagamist (DSS – Dynamic Spectrum Sharing), mis annab võimaluse pakkuda oma klientidele esimest 5G kogemust juba täna,” ütles Visse.

Telia avab oma esimesed 5G levialad kolmes suuremas linnas (Tallinn, Tartu, Pärnu) ning esimese sammuna kümnes erinevas asukohas, millest kuus asuvad Tallinnas, kaks Tartus ja kaks Pärnus. Selle aasta lõpuks plaanib Telia oma 5G võrku laiendada 20 asukohani.

“5G tehnoloogia hakkab erinevate piirkondade ja klientideni jõudma järk-järgult. 2021 algusesse planeeritud 3,5 GHz sagedusoksjon annab meile võimaluse 5G võrku omakorda edasi laiendada ja kiiruseid lisada,” lisas Visse.  

Hetkel saavutatavad kiirused ulatuvad Telia 5G võrgus kuni 1 Gbit/s. 4,5G kiirused võimaldasid siiani kuni 375 Mbit/s kiiruseid. 3,5 GHz ja 26 GHz sagedusressursside lisandudes on võimalik kiirusi kasvatada kuni mitmete gigabittideni sekundis.   

Selleks, et Eesti esimest lõppkasutajateni jõudnud 5G-d kasutada, peab kliendil olema uut tehnoloogiat toetav 5G telefon.

Samuti peab Telia klient oma telefonis kasutama kindlat mobiilse interneti paketti: eraklientide puhul 20GB, 40GB või piiramatu mahuga pakett, äriklientide puhul 28GB, 56GB või piiramatu mahuga pakett. Kõigile nendele Telia klientidele, kes nimetatud mahuga pakette juba kasutavad ning kellel on ka Telia 5G toega nutitelefon, rakendub 5G tehnoloogia kasutamise võimalus automaatselt.

Esimesed asukohad, kus saab kasutada Telia 5G-d:

Tallinn 

  • Solarise piirkond 
  • Betooni tänav (nn IKEA piirkond) 
  • Kultuurikatla, Linnahalli, Tallink SPA piirkond 
  • Telia Sõle tn kontori piirkond 
  • Endla tänava piirkond 
  • Magistrali keskuse piirkond 

 
Pärnu 

  • Rüütli tänav 
  • Suur-Jõe tänav

 
Tartu 

  • Tähe tänav 
  • Vanemuise tänav (lisandub lähiajal)
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.