Telia ja Kaubamaja uues äpis on NFC makse, aga mitte selline, mida me iga päev kasutame

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Telia ja Tallinna Kaubamaja teatasid täna, et alustasid mobiilse rahakotiäpi mTasku pakkumist, mida saab kasutada näiteks Tallinna ja Tartu Kaubamajas ning Selverites üle Eesti.

Tegelikult pole mTasku sugugi uus asi, firma näitas seda juba kaks aastat tagasi suvel ja pani selle käima Tallinna tehnikaülikooli kohvikute kassades. Nüüd aga peaks äpp pakkuma Eesti ühe suurima poeketi klientidele võimalust teha ostud nii, et rahakotti ei pea kaasa võtmagi.

Proovisime järgi, mida mTasku täpselt pakub.

1. Pangakaart telefonis, aga NFC asi võib eksitada

Peale kasutajakonto tegemist, tingimustega nõustumist, isikutuvastust (pangalingi, mobiil-ID või Smart-ID kaudu) ja telefoninumbri tuvastamist saab lisada äppi oma pangakaardi. Sobivad nii MasterCard kui Visa deebet- ja krediitkaardid ja protsess on üldiselt lihtne.

Iga kaardi puhul näeb tehingute ajalugu, aga muidugi vaid mTaskuga tehtud tehingute, mitte üldse selle kaardiga tehtud tehingute.

Kuni 25-eurosed maksed käivad ilma kinnituseta, suuremad aga kas PINi, mobiil-ID, Smart-ID või lausa pangalingiga.

Kui pangakaart on lisatud, tuleb alla nurka NFC nupp. See aga ei tähenda, et maksta saaks viipemaksega kassades.

Keeruline koht võib tulla aga siis, kui esimest korda mTaskuga maksma minna. Nimelt on äppi lisatud pangakaardi juures kaks nuppu: “Ava QR-skanner” ja “NFC ootel”. Viimase puhul tekib loomulikult kohe huvi järgi proovida, kas äpiga saaks teha makseid, kui poes või kohvikus on NFC ehk viipemakse toega terminal.

Proovisime järgi: ostsime Tallinna kohvikus saiakese, terminal lõi ette viipemakse märgi ja panime äpi valmis kirjaga “NFC ootel”. Kui aga panna telefon terminali juurde, tuleb kolm hoiatavat piiksu. Makse ei toimi.

Äpis olev NFC makse on mõeldud selleks, kui kaupmees on äpi võrgustikuga liitunud (ei piisa lihtsalt NFC makseterminalist) ja on paigaldanud oma kassa juurde hoopis NFC kleepsu. Seda skanneerides tehakse makse mTasku äpiga.

Seega tasub ettevaatlik olla ja mTasku NFC makset mitte segi ajada NFC pangakaardi maksega, muidu võib kassas pika ninaga jääda.

2. Kolme tüüpi kliendikaarte

Peale pangakaartide on võimalus lisada äppi virtuaalne pangakaart, mis teeks füüsilise rahakoti oluliselt õhemaks.

Üht tüüpi kaupmeeste puhul peab olema juba varasemalt olemas päris kaart, et see äpis aktiveerida. Nii on just näiteks Partner kaardiga, mille tugi Kaubamajades ja Selverites tööle hakkas.

Teist tüüpi kaupmeeste puhul saab end puhtalt äpis kliendikaardi omanikuks registreerida, nagu näiteks Reval Cafe. Küll aga küsitakse äpi kaudu kliendi andmeid ja kaupmehele avaneb võimalus saata reklaampakkumisi. Eraldi nuppudest saab reklaampakkumised välja lülitada.

Kolmandat tüüpi kaardi puhul piisab ühest nupust ja kliendikaart ilmub kohe virtuaalsesse rahakotti. Teisest nupust saab selle jälle minema visata.

Mõni kliendikaart küsib inimese andmeid (vasakul), mõni vähemalt ekraanilt nähtava teksti põhjal mitte.

3. Kes kõik mu andmeid näevad?

Sellele on väga keeruline vastata, aga ilmselgelt jõuavad inimese andmed väga mitmete firmade juurde.

Äpi abiinfot ja kasutustingimusi lugedes ilmneb:

  1. Telia töötleb selliseid andmeid nagu nimi, isikukood, mobiiltelefoninumber, e-maili aadress, maksetehingu andmed ning nende sooritamise koht jms. Maksetehingu andmeid seejuures hoitakse alles viis aastat. Pangakaardi numbrist näeb Telia vaid nelja viimast numbrit.
  2. Kui äppi lisada pangakaart, siis lähevad need andmed hoopis LHV panka.
  3. Samuti töötleb pangakaardi andmeid EveryPay AS.
  4. Lisaks edastatakse inimese andmed ka kolmandatele isikutele, kelleks on tõenäoliselt vähemalt need ettevõtted, kelle kliendikaart äpis lisada.

Täpselt aga on raske näha, kellele milliseid andmeid ja kui kauaks äpist edastatakse.

Kui näiteks äppi lisada Reval Cafe kliendikaart, siis ei ole näha mingit infot, millised inimese andmed äpist sellele ettevõttele lähevad. Ilmub üksnes väike aken teatega “Reval Cafe vajab e-posti aadressi. Jätka?” Kui öelda “Jah”, siis on võimalik end tuvastada kas Google’i või Facebooki kaudu, rohkem võimalusi pole.

Kokkuvõttes on tegu mobiilse rahakotiga, mis pole siiski universaalne, vaid mõeldud teatud kindlate ettevõtete juures kasutamiseks.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.