Telia ja Starman jälgivad, mida sa telekast vaatad, aga ainult põhjusega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1ev13dec16b8.jpg

Hiljuti tekitas USAs pahameelt teleritootja Vizio, mis kogus inimeste telerivaatamise kohta andmeid ja müüs neid kolmandatele osapooltele. Selgub, et ka Eestis jälgitakse vaatajate kasutusharjumusi, kuid midagi kurja kogutud andmetega ei tehta.

Telia: mõõdame keskmisi vaatamisi

Telia meediasuhete juhi Raigo Neudorfi sõnul kasutab Telia vaid üldistatud koondandmeid Telia TV kasutuse kohta. Nendeks andmeteks on näiteks mida ja kui palju keskmiselt kasutajad vaatavad. Neudorfi sõnul konkreetsete inimeste teenusekasutuse üksikandmeid ei jälgita.

“Ehk võib öelda, et kasutame andmeid anonüümselt. Andmeid kasutame TV-teenuse kvaliteedi tagamiseks ja parandamiseks, samuti personaliseerimiseks ning uue sisu hankimisel,” ütles Neudorf. “Kolmandatele osapooltele raporteerime ainult kasutajate üldarvu ning andmeid ei müü ega ole plaanis müüa.”

Neudorfi sõnul on andmete kasutamise põhimõtetes vastavad alused andmetöötluseks olemas:

“Teenuste tarbimiseks kasutatavate lõppseadmete (nt digiboks, ruuter jne) andmeid võib Telia kasutada p 6.1. ja 6.4.3. kohaselt seadusest tulenevalt ilma Kliendi eraldi nõusolekuta Lepingu täitmiseks ja p 7.5.6  kohaselt Kliendi nõusoleku korral turunduslikul eesmärgil,” ütles ta.

Starman: kogume andmeid, mida on vaja teenuse osutamiseks

Starmani kommunikatsioonijuhi Kristi Reilandi sõnul salvestab ja töötleb Starman üksnes selliseid andmeid, mis on vajalikud klientidele TV-teenuse osutamiseks. “Kõigi andmete kogumine ja töötlemine toimub kehtivate õigusnormide kohaselt, samuti on andmete kasutamise aluseks kliendi poolt lepingu sõlmimisel antud vastav nõusolek,” ütles ta.

Reilandi sõnul on andmete kogumine ja töötlemine kliendi vaatest vajalik näiteks videolaenutuse teenuse eest arveldamiseks. “Jättes välja arveldamisest tuleneva praktilise vajaduse, konkreetse kliendi kasutusharjumusi ja/või eelistusi Starman ühelgi muul moel ei jälgi ega analüüsi,” ütles ta.

Sarnaselt Teliale jälgib Starman jooksvalt ka tarbimise koondandmeid, mis on vajalikud näiteks sisutootjatele ja autoriõiguste omanikele filmide kasutamise kohta üldiste aruannete esitamiseks.

“Samuti on tarbimisharjumuste üldine ja isikustamata analüüs vajalik videolaenutuse ja järelvaatamise teenuse mahtude prognoosimiseks ning teenuse tehnilise toimivuse ja kvaliteedi tagamiseks,” ütles Reiland. “Andmete kogumine ja töötlemine on otseselt vajalik teenuse osutamiseks. Vastupidisel juhul ei oleks Starmanil võimalik kliendile teenuse osutamist jätkata.”

Foto: PM/Scanpix/Eero Vabamägi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.