Uudis

Telia koduklientidele massiliselt uusi fiiberühendusi luua ei kavatse, aga tõstab tasapisi ADSLi klientide kiiruseid

Telia võrgu ja infrastruktuuri peaarhitekt Tarko Tikan demonstreerimas 400 Mbit/s vaskkaabli ning 10 Gbit/s optilise internetiühendusi. Foto: Tanel Meos

Telia Eesti tutvustas täna lairibavõrgu moderniseerimise plaani aastatel 2017-2020. Plaani suurimaks osaks on viia koduse internetiühenduse kliendid aastaks 2020 üle kiirematele ühendustele.

Telia tehnoloogia direktor Kirke Saare sõnul on nende jaoks oluline jälgida Euroopa Liidu põhimõtteid ehk aastaks 2020 soovib teenusepakkuja klientidele pakkuda vähemalt 30 Mbit/s ühendusi. Lisaks tagatakse selleks ajaks poolele klientuurist 100 Mbit/s ning olulistele klientidele 1 Gbit/s ühendust. Saare kinnitusel on Telia soov aastaks 2018. tulla välja ka 10 Gbit/s internetiühendusega, mis põhineb optilisel kaablil.

Võrguarenduse juhi Toivo Praakeli sõnul ulatub Telia internetivõrk praegu 600 000 kliendini, millest veel pea 50% kasutab vaskkaablil põhinevat teenust. “Vajadus kiirema interneti järele kasvab. Koduste terminalide arv ning nõudlus kasvab. Selle tulemusena saabki ühenduse kiirus üldjuhul takistuseks,” ütles Praakel.

Kiiremate ühenduste pakkumiseks võetakse kasutusele uus vaskvõrgu tehnoloogia VDSL2, mis võimaldab klientidele pakkuda kuni 400 Mbit/s ühendusi. Uue tehnoloogia kasutuselevõtu eelduseks on klientide poolt ruuteri väljavahetamine. Teenusega tullakse turule hiljemalt käesoelva aasta sügisel.

Telia uus sihtvõrgu karp. Foto: Tanel Meos

Vaskvõrgu moderniseerimiseks loob Telia lühemad sihtvõrgu ühendused. Kui seni võivad need olla isegi kilomeetrite pikkused, siis uute sõlmede puhul on keskmine ühenduspikkus 400 meetrit. Telia soov on 2020. aastaks saada lahti ADSL tehnoloogiast ning viia kliendid üle uuele VDSL2 tehnoloogiale.

Optikaga lähenetakse Tallinnale, Harjumaale, Tartule, Pärnule ja Jõhvile. Optikavõrgu uue tehnoloogiaga tullakse turule järgmisel aastal ning on esialgu eelkõige mõeldud ärikasutajatele.

Telia lairiba ühendusel on hetkel 240 000 ühendust, millest 149 000 põhineb vasel ning vaid 91 000 on optikal.

500 Mbit/s ja kiiremate ühenduste peal on Telial vaid ligikaudu 200 klienti, millest 5% on suurkasutajad ning ülejäänud kodukasutajad. Suurkasutajate puhul on keskmine kiirus 267 Mbit/s ja tavakasutaja puhul 22 Mbit/s ehk ühenduse võimekust ei kasutata ära.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.