Telia: Meie testisime Eestis 5G-d Elisast varem, aga siis polnud veel standardit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Telia testis 5G-andmesidet Tallinki laeval.

Elisa tutvustas täna enda 5G-võrku ja selgitas, miks on tegu Baltikumi esimese 5G-standardile vastava testvõrguga. Telia 5G programmi juhi Mattias Männi sõnul polnud veel olemas 5G-standardit, kui Telia eelmisel sügisel avalikkusele oma esimest kahte 5G-lahendust ehk Tallinki reisijatele suunatud ülikiiret wifit ja üle 5G võrgu töötavat ekskavaatorit tutvustas.

“Siis andis meile lisaväärtust ja kummutas “laboritesti” suhtumist see, et meie lahenduses toimisid juba 2017. aastal standardieelses konfiguratisooonis kahe tuntud vendori ehk Ericssoni ja Inteli seadmed,” sõnas ta.

“See tähendab, et need tootjad on kulutanud hullupööra energiat, et omavahel kokku töötada ja seda ei tehta ilma visioonita, et see töö oleks niikuinii vormistuva standardi kohane.”

Telia 5G programmi juhi sõnul kasutasid nad oma lahenduste puhul 28 GHz sagedusala. “Tõsi, maailmale on rohkem kasu 3,5 GHz-ist ning peame ka ise seda peamiseks huvipakkuvaks sagedusalaks,” rääkis ta.

“Selle tõestuseks vabastasime kõnealuse sagedusala kasutuse Eestis WiMaxi kasutusest varem kui TJA seda meilt nõudis. See avab meie kõigi jaoks potentsiaaliselt 5G-väravad kiiremini,” lisas Männi.

Männi sõnul tegeleb Telia jätkuvalt tehnoloogiliste arengute jälgimisega ja nad testivad täna ka ise juba standardi kohaseid seadmeid ja tehnoloogiat.

“5G tehnoloogia laiatarbesse jõudmisel ongi ainuvõimalik, et kõik operaatorid, turud, regulatsioon ja tööstused laiemalt mobiliseeruksid. 5G vajab massidesse jõudmiseks ägedaid kasutusjuhte ja need saavad genereeruda kõikide ühes suunas panustamise käigus,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.