Telia paneb ADSLi kinni, osad kliendid peavad uue kaabli eest ise maksma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ttfile046338.jpg

Telia paneb lähemate aastate jooksul järk-järgult kinnivananenud ADSL-ühendused ning asendab need kas optilise kaabli või ADSLi edasiarendustega ning osad kliendid peavad uue kaabli koju toomise eest ise maksma, kui soovivad kaabliga internetiühendust edasi tarbida.

Kortermajades vahetab Telia Eesti vajadusel kaablid välja oma kuludega ning eelistatud lahendus on optilise kaabli igasse korterisse viimine, rääkis raadiosaates Restart Telia Eestivõrgu ja infrastruktuuri arenduse allüksuse juht Toivo Praakel.

Eramajade puhul läheb käiku aga kaks tehnoloogiat, mida Telia erinevates piirkondades pakkuma hakkab.

Esimene variant on see, et ADSL asendatakse uuema tehnoloogiaga nimega VDSL ja see tähendab, et internetiühendus käib mööda praeguseid vaskkaableid edasi, maksimaalne kiirus tõuseb 100 Mbps juurde nii alla- kui üleslaadimise puhul ning majas sees mingeid kaableid vahetama ei pea. Sel juhul ei pea klient tehnoloogiavahetuse eest midagi maksma, aga võimalik, et tal tuleb välja vahetada modem ja võimalik, et sõltuvalt lepingust see siiski midagi maksab.

Teine variant on see, et ADSL asendatakse optilise kaabliga, vanad vaskkaablid muutuvad kasutuks ning optiline kaabel tuleb tuua tuppa. Sellisel juhul peab klient selle osaliselt ise kinni maksma.

“Eramute puhul ongi see teema, et kui optika jõuabaia taha, et kuidas me saame selle aia tagant või maja eest majja sisse saame,” rääkis Praakel.”Meie hinnangul see lahendus on kusagil suurusjärgus 200-300 eurot, muidugi kui krunt on mõistliku suurusega.”

Telia tehnoloogiadirektor Kirke Saar lisas, et nad on oma ettevõttes selle üle palju vaielnud, kui suur peaks kliendi osa uue võrgu ehitamises olema, aga Telia eeldab, et kui optilise kaabli saab kliendile majja tuua, siis peab ta olema valmis selle eest ka mingit osa maksma. Saare sõnul on hind teatud juhtudel ka suurem kui Praakeli välja käidud number 200-300 eurot.

Need kliendid, kes pole nõus optilise kaabli eest maksma, ei saa kaabliga internetiühendust Saare sõnul edasi tarbida. “Sellisel juhul on tal ilmselt võimalik kasutada mobiilset internetti, agaseda kaablit ta ei saa,” lausus ta. Saar lisas, et ilmselt on klientidel võimalik kaabli eest tasuda ka pikema aja jooksul.

Praegu pole teada, millistes piirkondades hakkab Telia pakkuma VDSLi ja millistes optilist kaablit, kuid Praakeli sõnul nad ühes ja samas piirkonnas kahte tehnoloogiat korraga kasutusele ei võta ehk kliendid ei saa ise valida, kas panna VDSL või optiline kaabel, selle otsuse teeb Telia.

Telia plaanib kõik umbes 100 000 praegust ADSLi-klienti uutele tehnoloogiatele üle viia nelja aasta jooksul, aga Saare sõnul võib see aeg pikeneda ka seitsme aastani.

Kuula pikemalt peagi jõustuvate muutuste kohta Restardist. Uue tehnoloogia kohta saad pikemalt lugeda ka siit.

Foto: TT News Agency/Scanpix/Jessica Gow

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.