Telia sulgeb sel aastal maakondade kaupa oma 3G võrgu: kontrolli, kas see mõjutab ka sinu telefoni

Telia hakkab oma võrgus 3G toetamist lõpetama.Foto: Telia

Telia hakkab alates 2023. aasta veebruarist maakondade kaupa sulgema oma 3G võrku. 3G sulgemisest vabanev võrguressurss suunatakse peamiselt 4G võrgu tugevdamiseks ning seal kõne- ja andmeside kvaliteedi parendamiseks.

Ettevõtte tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul suuremat osa Telia mobiiliklientidest 3G võrgu sulgemine ei mõjuta, kuna enamik kliente kasutab juba praegu mobiilset andme- ja kõnesidet peamiselt 4G võrgus. Samuti laieneb Telia 5G võrk, millega koos kasvavad seal ka andmesideliikluse mahud.

Praeguse seisuga liigub 99 protsenti kogu Telia poolt teenindatavast mobiilse andmeside mahust 4G ja 5G võrgus. Kõigist ettevõtte poolt teenindatavatest mobiilikõnedest tehakse 4G võrgus aga ligemale 70 protsenti.

Otsesemalt puudutab 3G võrgu sulgemine neid kliente, kelle kasutuses on vaid 2G/3G võrkudes toimivad mobiiltelefonid. Tegu on telefonidega, millel puudub VoLTE tugi ja millega ei saa helistada 4G võrgus.

Kas su telefon toetab VoLTE-d?

Halvimal juhul – ehk kui kasutaja telefon oskab töötada vaid 3G võrgus – tähendab see kliendile, et peale 3G võrgu sulgemist ei saa ta enam oma telefoni helistamiseks kasutada. Samuti tuleb tähele panna, et ka mitte kõik 4G ja 5G telefonid ei sisalda VoLTE tuge. Apple’i seadmed näiteks said VoLTE toe alates iPhone 6-st.

Infot VoLTE toe või selle puudumise kohta leiab ka seadme edasimüüja kodulehelt, seadme tootja kodulehelt ja seadme kasutusjuhendist.

Kui kasutaja ei tea, kas tema mobiiltelefonil on VoLTE ehk 4G kõnede tugi, saab seda kontrollida mitmel eri moel. Esmase vihje VoLTE toe olemasolu kohta annab telefon ise – nimelt on enamike telefonimudelite ekraani ülaservas näha, mis võrku või tehnoloogiat seade parasjagu kasutab: 2G, 3G, 4G/VoLTE või 5G.

Foto: Telia

Kõigile klientidele, keda 3G võrgu sulgemine otseselt puudutab ja kes kasutavad ilma VoLTE toeta telefone, saadab Telia SMS-i koos vajaliku infoga.

Lisaks on kõigil klientidel, keda 3G võrgu sulgemine puudutab, avaldatud Telia iseteeninduses täpne info, mis telefonid tuleks välja vahetada. Vastava info leiab klient Telia iseteenindusse sisse logides ning liikudes sealt edasi valikutesse Pakkumised > Personaalsed pakkumised.

Samuti soovitab Telia üle vaadata 3G võrgus mobiilset andmesidet kasutavad seadmed (nt vanad netipulgad, mis 4G-d ei toeta) ning mõelda juba aegsasti nende väljavahetamise peale.

Ettevõte avaldas oma kodulehel ka kaardi, kus on näha 3G võrgu sulgemise plaan nii ajalises kui piirkondlikus vaates.

Visse sõnul pole 2G ja 3G võrkude sulgemises maailmas ega ka meie lähiregioonis midagi uut ning see trend on kestnud juba aastaid. „Näiteks Telia Leedu sulges oma 3G võrgu täielikult juba 2022. aasta lõpuks. Eestis seisab aga 3G võrgu sulgemine ühel hetkel ees ka teistel teenusepakkujatel.“

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.