Uudis

Terviseamet: kui 5G puhul ei ületata kehtestatud piirväärtusi, siis puudub sel tervist kahjustav mõju

5G
Foto: Shutterstock
Geeniuse tellijale

Terviseameti sõnul on 5G tervise küsimuse osas sel aastal ameti poole pöördutud ning on märgata olnud, et pöördumiste arv on suurenenud ajal, mil teemale on ajakirjanduses või ühismeedias tähelepanu juhitud.

Kuigi 5G puhul levivad mitmed teooriad, et see on inimtervisele kahjulik kinnitab ametnik, et seni kuni elektromagnetväljadele kehtestatud piirväärtusi ei ületata, siis puudub tervist kahjustav mõju. Piirnormide määramisel võetakse arvesse elektromagnetväljade mõju tervisele ja loomkatseid ning üldjuhul on piirväärtused läviväärtustest vähemalt 50 korda madalamad.

Eestis avatavate 5G võrkude osas ei ole oodata erisusi 4G-ga

Koos koroonaviiruse levikuga hakkas levima ka libainfo, et viiruse põhjustajaks on viienda põlvkonna mobiilside ehk 5G. Välismaal hakati sellise libainfo tõttu mitmed mobiilimaste põletama, mis hiljeb selgusid olema üldse 4G omad. Libainfo levikuga on terviseameti (TA) keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Rasmus Pruuli sõnul ametile esitatud ka küsimusi, kas 5G on inimestele ohutu või mitte.

Pruul toob välja, et kuna Eesti on käesoleval hetkel staadiumis, kus 5G tehnoloogia ei ole kommertskasutuses ei ole olemas teavet, kas ja millisel määral 5G tehnoloogia elukeskkonda mõjutab, kuid lähtuda saab eeldusest, et kui täna ja ka tulevikus ei ületata elektromagnetväljadele kehtestatud piirväärtusi, siis puudub tervist kahjustav mõju.

“Lähitulevikus plaanitakse Eestis 5G tehnoloogias kasutada 3400–3800 MHz ja 694–790 MHz sagedusalade diapasooni. Nimetatud sagedusalad on lähedased juba kasutusel olevatele sagedustele (800-2600 MHz) ja nende bioloogilise tervisemõju osas ei ole põhjust oodata mingeid erisusi võrreldes 4G-ga,” täpsustas Pruul.

Ametniku kirjelduse kohaselt on tervisele ohutu elukeskkonna tagamiseks Eestis kehtestatud elektromagnetvälja piirväärtused, mida ületada ei tohi. Mõju, mida elektromagnetväljad inimestele avaldavad, sõltuvad kasutatavast sagedusest, elektromagnetvälja tugevusest ja kokkupuute ajalisest faktorist.

“5G küsimuses eeldatakse sageli ekslikult, et kiirem side ja suuremad andmemahud võrduvad seadme poolt kiiratava kiirgusvõimsusega. See ei ole nii. Kiirema andmeedastuse tagavad antud juhul uute matemaatiliste ja füüsikaliste printsiipide järgi moduleeritud raadiolained. Tervisekaitse ja füüsikalise seoste seisukohalt ei ole otseselt põhjust eristada 5G-d muudest põlvkondadest ainuüksi neid kirjeldava lahenduse alusel,” ütles ta.

Pruul lisas, et piirväärtuste kehtestamise aluseks on loomkatsete teel saadud elektromagnetväljade lävitasemed, millest alates võib suureneda terviserisk ja avalduda toime inimese tervisele. Tema sõnul on elukeskkonnale kehtestatud elektromagnetväljade piirväärtused läviväärtustest vähemalt 50 korda madalamad. Tavalises elukeskkonnas jäävad elektromagnetväljade tasemed valdavalt sadu, tuhandeid või isegi rohkem kordi madalamaks kui kehtestatud piirväärtused.

“Sarnaseid suurusjärke on üldjuhul näidanud ka Terviseameti järelevalve käigus teostatud mõõtmistulemused. Muuhulgas on piirväärtuste kehtestamisel arvestatud, et ka pikaajaline viibimine keskkonnas, kus esinevad elektromagnetväljad, ei tekitaks tervisekahjustust. See tähendab, et ka juba piirnormide kehtestamisel on lähtutud ettevaatusprintsiibist ning on arvestatud tervisekaitse mõistes küllaltki suure ohutusvaruga,” kirjeldas Pruul.

Piiväärtuste kehtestamisel lähtutakse Euroopa Komisjoni, Maailma Terviseorganisatsiooni ja rahvusvahelise mitteioniseeriva kiirguse eest kaitsmise komisjoni suunistustest ning neid vaadatakse pidevalt üle vastavalt uute teadustööde valmimisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.