Uudis

Tieto tegi vanast Nokia kontorist nutimaja, kus saad kaardilt ülemuse asukohta jälgida

Majakaart näitab, kus teised inimesed on.

Kui veel mõnda aega tagasi rääkisid kõik avatud kontoritest, siis nüüd lähevad aina enamad ettevõtted üle nutimajade kontseptsioonile, millega kaasneb tihti ka nutikas süsteem, mille abil inimestelt nende oma lauad ära võetakse. Kui aga soovid kedagi maja pealt üles leida, siis see on võimalik tänu kaardile ja pisikesele Bluetooth-vidinale, mida otsitav kannab.

Eestis kasutab sellist lähenemist näiteks Telia ning nüüd on selle oma Soome peakontoris, mis kuulus varem Nokiale, kasutusele võtnud ka tarkvarafirma Tieto.

Geeniusel oli võimalik Tieto nutimajaga tutvumas käia ning esmapilgul tundub, et isiklike laudade kaotamine pole kuigi palju kurja teinud.

See maja oli varem Nokia kasutuses, aga Tieto tegi selle nutikaks.

Igale töötajale võimaldatakse kapi kasutamist, kus saab hoida isiklikke esemeid. Laudasid aga kellelegi pole: selle asemel saab kasutada seinal olevaid ekraane või spetsiaalset veebiteenust, et leida, kus veel vaba laud või koosolekuruum on ning ennast sinna sisse seada. Tööalad on varustatud ka sensoritega, mis näitavad, millised lauad on võetud.

Mis saab aga juhul, kui sellest rägastikust on vaja üles leida üks kindel inimene? Selle jaoks on ettevõte kasutusele võtnud Bluetooth-vidinad, mis inimeste asukohti üle terve maja määravad.

Otsitava inimese nime saab kinnitada otsingukasti ning see näitab reaalajas, kus ta asub võib kuhu ta liigub. Siiski, keegi pole sunnitud vidinat kandma, seega saab soovi korral end ka märkamatuks muuta.

Samuti on loodud kindlad tööalad, mida saab kasutada pikemaajaliselt, näiteks kui mõnel arendajal on projekti jaoks kindlasti vaja kolme ekraani, mida kõikidel laudadel pole.

Nutimaja oskab endal ise silma peal hoida

Veebiteenus, kust kaudu näeb vabu tööalasid ning inimeste liikumisi, võimaldavad ka maja mugavamalt juhtida.

Töötajad saavad majakaardile märkida kohti, kus midagi on valesti ning näiteks koristuspersonal saab näha, kus on palju rahvast ning ilmselt seega vajadus ka korda luua.

Majakaart näitab, millised ruumid saavad enim kasutust.

Erinevad sensorid oskavad ka ise teada anda, kui midagi peaks valesti olema.

Süsteemi on integreeritud ka õhukvaliteedi andmed, seega saab leida koha, mis kõige paremini sobib. Samuti on võimalik ennustada, kui palav mõnes koosolekuruumis on: kui kuskil on just äsja koosolek lõppenud, näitab majakaart seda ala palavamana, seega on võimalik vajaduse korral valida ruum, mis on seisnud tühjana pikemalt ning kus nõnda palav pole.

Ettevõtte sõnul on töötajad uue süsteemiga harjunud ning negatiivset mõju tulemustele sel olnud pole.

Majakaardilt näeb ka erinevaid raporteeritud probleeme.

Ajakirjaniku reisikulud Soome kattis Tieto.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.