TJA netipulgad jäävad interneti mõõtmiseks ajale jalgu, Tele2 on väga pettunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
netilevi.jpg

Tehnilise järelevalve ameti (TJA) tehtud mobiilse interneti mõõtmistesse tekkinud viga tõstis ringi Eesti operaatorite paremusjärjestuse, ekslikult kolmandale kohale jäänud Tele2 on veas väga pettunud.

Nimelt mõõtis TJA novembris üle Eesti mobiilioperaatorite internetiühenduse kvaliteeti. Mõõtmisi tegid tehnikud netipulgaga, mille tarkvaraveatõttu ei suutnud netipulk ühenduda mobiilimastidega sagedusel 2100 MHz. “Netipulgal oli tootja poolt loodud värskeim tarkvara, milles see viga ilmnes,” selgitas TJA side- ja meediateenuste osakonna juht Oliver Gailan.

Just seda sagedust kasutab Tele2 Tallinnas, Võrus, Tartus ja Ida-Virumaal 4G levi loomiseks. See tähendab, et nendes piirkondades suutis TJA oma mõõtmiste käigus kätte saada ainult Tele2 3G levi.

TJA: probleem oli väike, Tele2: valesti mõõdeti kolmandik võrgust

Kui Gailani sõnul oli probleem suhteliselt väike, puudutades kümmet protsenti Eesti territooriumist, siis Tele2 juhi Argo Virkebau sõnul eksiti tervelt kolmandiku võrgu mõõtmisel. Probleem on seda suurem, et kui esialgsete ekslike mõõtmiste järel oli Tele2 operaatoritest viimasel kohal, siis pärast parandustega kordusmõõtmisi tõusis Tele2 olulisima näitaja poolestElisast ette.

Kui kõige parem keskmine allalaadimise kiirus oli mõlemal juhul EMT-l 52 Mbit/s, siis esialgu oli Elisa oma 28,3 Mbit/s-iga teisel kohal. Kordusmõõtmistega tõusis Tele2 aga 31,4 Mbit/s-iga teisele kohale.

"Olen väga pettunud, et TJA sellise vea tegi. Samas on hea, et amet kiirelt reageeris, tunnistas viga ja tegi uued mõõtmised,” rääkis Virkebau. Nimelt mõõtis TJA pärast vea avastamist võrgud uuesti üle.

Telefonid on kaasaegsemad kui TJA netipulgad

Probleem puudutab ka tehnikat, mida TJA mõõtmisel kasutas. Oliver Gailan ametist ütles, et edaspidi jälgitakse metoodikat ja seadmeid väga hoolikalt, et viga vältida.

Ent netipulgad, millega TJA andmesidet mõõdab,võivad olla nii moraalselt kui tehniliselt vananenud, et mobiilse interneti kvaliteeti hinnata. Ühest küljest kasutab enamik inimesi mobiilset internetti telefonigamitte netipulgaga.

Teisalt hakkavad operaatorid üha rohkem pakkuma carrier aggregation (CA) tehnoloogiaga võrke ja müügil on juba ka selle toega telefone. "See tähendab, et telefon kasutab mobiilivõrguga suhtlemiseks korraga mitut sagedust ja tänu sellele on võimalik senisest suuremaid kiiruseid saavutada," selgitas Virkebau. TJA netipulgad seda aga ei toeta.

“Ma siiski usun, et meie mõõtmised peegeldavad 98% Eesti inimeste netikasutust,” oli Gailan praeguse tegevuse õiguses kindel. Kuna aga tehnoloogia nii võrkude kui ka telefonide näol areneb tema sõnul väga kiiresti, siis võetakse 2016. aastal mõõtmisel kasutusele ka telefonid.

Avafoto: Garry Knight (CC/Flickr)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.