Kuigi ka praegu ei tehta töötuskindlustushüvitise määramist käsitsi ja inimsekkumise määr on madal, siis põhjuseks, miks seekõik on nii kaua aega võtnud, on käärid tehnoloogilise arengu ja õigusruumi vahel.
Alles 2018. aasta veebruaris jõustus seadusemuudatus, mis võrdsustas elektroonilise ja paberil haldusmenetluse.
“Inimene esitab e-Töötukassas avalduse ja meie süsteem teeb automaatsed päringud ja etteantud algoritmidest lähtuvalt suudab ta teha otsuse, kas inimesel on õigus saada hüvitust või mitte,” ütles Aas. “Kui on õigust saada, siis missuguse aja vältel ja mis suuruses ja suunab need õigel päeval panka väljamaksmisele.”
Süsteem on tehtud petmiskindlaks
Süsteemi petta lihtne ei ole. “Ilma inimsekkumiseta tehakse otsuseid, kus päritud andmetes ei ole mingisuguseid puudusi ega vastuolusid,” ütles Aas.
Süsteem on õpetatud ära tundma puudusi ja need avaldused lähevad käsimenetlusse, kus inimene vaatab ja pahatihti peab mingisuguseid andmeid juurde küsima või paluma teha täpsustusi.
“Mis puudutab riskimaandamise poolt, siis meil on süsteemi sisse ehitatud kontrollid, mis aitavad ära hoida, isegi rohkem eksimusi kui pettusi. Kuna me kasutame teiste andmekogude andmeid, siis see tähendab seda, et viga peaks hakkama pihta mõnest teisest andmekogust, et sinna kanda sisse mingid väärandmed,” rääkis ta.