TTJA hakkab e-poodide ja äppide kasutust piirama, kui muud meetmed ei aita

TTJA kinnitusel kasutavad nad võimalust äppidele ligi pääseda vaid äärmistel juhtudel.Foto: Pixabay

Uuest aastast on tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametil (TTJA) võimalus piirata ligipääsu e-poodidele ja mobiiliäppidele. TTJA kinnitusel kasutavad nad seda võimalust vaid äärmistel juhtudel ning alles siis, kui muud meetmed ei ole lahendust toonud.

Täna valitsuselt heakskiidu saanud seaduse muutmise eelnõu annab TTJA-le õiguse saada teada, kes on sideoperaatorite kliendid. Selle teadasaamiseks on ametil õigus teha operaatoritele kuuluvatest andmetest koopiaid ehk teoreetiliselt saab amet teha endale 1-1 koopia sideoperaatori serverist.

Kui veel septembris leidis infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL), et määrusega antakse TTJA-le põhjendamatult suured volitused, siis tänaseks ei ole liidul ühtegi kriitilist sõna öelda.

Võimalusi lubatakse kasutatakse harva

Täna heakskiidu saanud seaduse muutmise eelnõu tugineb TTJA tarbimiskeskkonna osakonna juhataja Jaana Taeli sõnul Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrusele (CPC), mis tähendab, et kõiki neid punkte hakkavad järgima ka teised liikmesriigid.

Seadusega muutmisega saab TTJA endale juurde palju volitusi, mille osas oli ITL veel paar kuud tagasi väga kriitiline. ITLi pressiesindaja Kristi Semidor andis eelnõu osas väga põgusa kommentaari ning andis seal mõista, et tänaseks on ITL-i vaatest praegune eelnõu piisavalt aktsepteeritav.

Kuigi TTJA saab hakata koopiaid tegema sideoperaatorite andmetest, olgu nad füüsilised või digitaalsed, siis kinnitab Tael, et seda võimalust kasutatakse pigem harva.

“See ei tähenda seda, et konfiskeeriksime servereid või andmekandjad ega takistaks sideettevõtte tööd. Võimalus on aga alati peame lähtuma sellest, kas see on proportsionaalne,” ütles ta.

E-poodide ja äppide ligipääsu sulgemise osas ütles Tael, et enne selle tegemist üritab amet suhelda e-poele majutust pakkuva ettevõtte ning äpi loonud ettevõttega. Kui vestlus ei lähe tulusalt ning tarbijate huvid ei ole endiselt kaitstud saab TTJA anda korralduse ligipääsu piiramiseks.

E-poodide puhul palutakse seda esmalt taaskord majutust pakkuvalt ettevõttelt ning äppide puhul äpipoode omanike ehk Apple’i ja Google’i käest.

“Iga e-poe sulgemist vaadatakse eraldi ja TTJA hindab, kas see on põhjendatud ja seda tehakse vaid juhul, kui korrarikkumise lõpetamiseks puuduvad muud võimalused või esineb tarbijate kollektiivsete huvide kahjustamise oluline oht. Ei saa teha üksikutel juhtudel vaid peab olema laiapõhjaline risk, et tarbijate huvid on olulisel määral kahjustatud,” seletas Tael.

Euroopa Liidu siseselt peaks e-poodidele ligipääsu piiramine toimima hästi, kuid kui e-poodi majutatakse väljaspool ELi, siis võib tekkida takistusi.

Ei praegu ega ka pärast eelnõu jõustumist ei oma TTJA ligipääsu sideadmetele ehk amet ei näe, kes, kellele, millal ja millise sõnumi saatis või telefonikõne tegi. Küll aga saab TTJA tuvastada telefoninumbri lõppkasutaja ehk küsida sideoperaatorilt klientide andmeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.