Uudis

TTÜ uudne narkotester, mis annab kõigest 20 minutiga vastuse, sai suvisel Weekendi festivalil juba palju tööd

img_0849.jpg

"See, et [Donald] Trump valiti USA presidendiks, ninget täna muutub valitsus, ei muuda fakti, et narkomaania on väga tõsine probleem." Selliste sõnadega tutvustas Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ)keemiainstituudi direktor Mihkel Kaljurand täna Mektory keskuses uut narkotestrit.

Uue narkotestri arendusprojekti alustatisisteministeeriumi tellimusel, mis soovis teada saada, kas on võimalik luua võimalikult kompaktne, soodne ja kiire tester. Kaljurannasõnul ei olnud siseministeeriumi poolt soovitu lihtne, kuid sellest hoolimata otsustati arendusega alustada.

Tänaseks on jõutud selleni, et TTÜ keemiateadlased on arendanud kohvrisuuruse kaasaskantava narkotestri prototüübi, mis töötab kapillaarelektroforeesi meetodil ning selle abil saab narkojoobe kindlakstegemiseks kasutada patsiendi sülge.

Praegune prototüüp annab vastuse kätte 15-20 minutiga ehk kordades kiiremini, kui senised testid. Prototüüpi testiti tänavu suvel Pärnus toimunud muusikafestivali Weekend ajal. Kokku identifitseeris politsei nimetatud festivalil prototüübi abil 40 kahtlusalust, kes olid tarvitanud erinevaid narkootilisi aineid.

Kaljurand ütles,on keemikutel soov saada tester veelgi kompaktsemaks, et lõpptoode oleks füüsilitest mõõtmetelt võrreldav alkoholi kiirtestriga.Analüsaatori arendajad on Piret Saar-Reismaa, Merike Vaher, Mihkel Kaljurand, Maria Kulp ning Jekaterina Mazina-Šinkar.

Fotod: Ronald Liive

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.