Uudis

Tulevane IT-minister lubab kaasata hulgaliselt eksperte: “Ma ei ole IT-inimene”

Eesti uus väliskaubandus- ja IT-minister on suure tõenäosusega Marti Kuusik.Foto: Scanpix

Suure tõenäosusega peagi väliskaubandus- ja IT-ministri ametile astuv Marti Kuusik ütles Geeniusele antud intervjuus, et tema juhtimisel kaasab riik eriala eksperte, kelle abil tehakse lõplikult selgeks, kas e-valimised on usaldusväärsed või mitte. Eksperte on plaanis kaasata ka e-riigi puudujääkide väljaselgitamiseks.

Eilsest EKRE nimekirja kuuluv Kuusik tõi välja sellegi, et idufirmad saavad ka edaspidi palgata võõrtööjõudu ning isiklikult ei oska ta e-riigi üle midagi suurt kurta, kuid tahab, et e-riik liiguks rohkem mobiilidele.

Kuusiku kinnitusel ei ole tal plaanis e-riigi või infoühiskonna arengut pidurdada ega peatada, vaid pigem pooldab ta vastupidist lähenemist.

Mis saab e-valimistest?

Täna selgus, et uus võimalik, aga väga tõenäoliselt loodav koalitsioon kaalub e-valimiste lõpetamist.

“Tutvudes materjalidega lähemalt on skeptikutel argumente, mida tasuks ära kuulata. Oskajate inimestega leiame lahenduse, mis veenavad ära ka umbusklikud ja usklikud,” ütles Kuusik.

Oma seisukoha täpsustamisel lisas ta, et isiklikult on tulevane minister valimistel e-hääletamise kaudu osalenud vähemalt ühel korra ning tal ei ole kartust, et see hääl oleks läinud kaotsi või valele erakonnale.

“Mina ei ole IT-inimene, kui midagi ei ole võimalik inimestele lihtsaks teha või templit peale panna vaieldamatult eriala ekspertide poolt, lükata ümber umbusud, siis ei ole asi normaalne. Teeme selle nii, et (e-valimiste üle – toim.) vaidlusi ei ole võimalik pidada. Tõendame ta ära. Eriala eksperdid ütlevad, mis on vaieldamatud tõendid, hangime need ja need kas kinnitavad või lükkavad ümber. Mina ei ole see mees, arusaadavalt,” ütles Kuusik kommentaariks e-valimiste turvalist.

Tulevase ministri sõnul on e-valimiste turvalisuse üle aega arutleda aastaid.

E-riik kolib mobiili

Kuusik tunnustab seniseid arenguid e-riigi osas ning ei oska isiklikule kogemusele tuginedes ühtegi suurt puudujääki välja tuua, kuid sarnaselt e-valimistele on tal plaanis ära kuulata need, kes väljendavad seisukohta, et e-riik on vaja veel paremaks teha.

Üheks konkreetseks südameprobleemiks võtab Kuusik e-riigi kolimise mobiili. Tema kinnitusel liiguvad mobiilile üle ka e-valimised, kui eksperdid on oma heakskiidu ning templi andnud.

Potentsiaalse uue koalitsiooni lepingus ei ole ühtegi punkti, mis oleks sinna lisatud Kuusiku soovil või soovitusel, kuna Kuusik ei osalenud läbirääkimiste protsessis.

Kuusik kavatseb erinevateks ideekorjeteks ja analüüsideks kaasata inimesi, kes on e-riigi ja infoühiskonnaga seni seotud olnud.

Idufirmade rahustuseks ütleb tulevane minister, et nad ei pea kartma, et IT-töötajaid ei saa enam välismaalt palgata.

“Koalitsioonilepingus on selle kohta omaette punkt, kus on konkreetselt öeldud, et mitmekordse Eesti keskmise palgaga tasustatud IT-töötajad on sisserändekvoodi erand. See oleks lollus, see oleks rumal. Milleks teha rumalat asja,” kinnitas Kuusik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.