Tulumaksu tuleb tasuda ka Facebookis kraami müümise ja Bitcoinidega kauplemise eest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane/Scanpix

Juba 15. veebruaril saab hakata esitama tulumaksudeklaratsioone, kuid tasub teada, et maksu tuleb maksta ka näiteks juhul, kui oled Facebooki müügigruppides midagi maha müünud või Bitcoiniga kopsaka kasumi teeninud.

Facebookis kaupade müümisel ning nende maksustamisel on vaja mõista peamiselt kahte erinevust: ühelt küljelt võib kaupade müümisel olla tegemist äritegevusega, mis juhul peab olema see ka nii registreeritud. Teisel juhul võib tegemist olla juhusliku müügiga, millele rakenduvad teistsugused nõuded.

Facebooki gruppides võib juhuslikuks müügiks lugeda aeg-ajalt toimuva müügi, mis ei vasta otseselt äritegevuse tunnustele, nagu kasumi taotlemine, majanduslik iseseisvus, tegevuse plaanipärasus ja järjepidevus.

Juhusliku tegevuse puhul tuleb makse tasuda kahel juhul. Kaupade müügist saadud tulu on maksustamisel käsitletav kui vara võõrandamisest saadud tulu ning maksustatakse saadud kasu. Teisel juhul tuleb makse tasuda, kui keegi saab teiste isikute ostude eest vahendustasu.

Makse ei tule maksta aga juhul, kui kaup on ostetud oma tarbeks ning pärast kasutamist müüakse see edasi. Näiteks võib isiklikus tarbimises olevaks kaubaks lugeda ka oma lapsele ostetud, kuid lapse kasvades talle väikeseks jäänud riideid.

Kui paned juurdehindluse, pead maksma maksu

Maksuvabastust ei saa rakendada aga näiteks juhul, kui ostetud kaup enda tarbeks ei sobinud ning see müüakse uuena juurdehindlusega edasi. Sellisel juhul tuleb vaadata, kas tegemist on ettevõtlusega või vara võõrandamisest saadava tuluga.

Maksu- ja tolliamet on välja toonud ka maksude rakendumise näited:

1. Eraisik soetab Hiinast kaupa, lisab kaupade ostuhinnale 20% juurdehindlust ja müüb kaubad Eestis läbi Facebookis loodud grupi maha. Isiku tegevus viitab ettevõtlusele näiteks juhtudel, kui:

  • eraisik soetab järjepidevalt kaupa ja müüb need juurdehindlusega maha.
  • eraisik soetab kaupa järjepidevalt, kasutab neid paar päeva, müüb kasutatud kauba juurdehindlusega maha.

2. Eraisik kogub kokku kaupade tellimussoovid ja raha. Kaupade Eestisse saatmise postikulu jagatakse kõigi tellijate vahel võrdselt.

Kui viimasel juhul teha kõigi eest tellimused ilma vahendustasu võtmata, siis maksustamist ei ole. Kui aga eraisik võtab klientidelt tellimussoovide vahendamise eest vahendustasu, siis tuleb see deklareerida.

Täpsemat tehnilist kirjeldust saad lugeda siit.

Bitcoinid tuleb samuti deklareerida

Ka Bitcoinidega teenitud raha eest tuleb tasuda makse.

Maksustatakse Bitcoini müügist või vahetamisest saadud kasu, mis leitakse Bitcoini müügihinna ja ostuhinna vahena või vahetamisel vastu saadud vara hinna ja vahetatava Bitcoini ostuhinna vahena.

Seega kui osta 300 euro krüptomünte ja müüa need maha 1000 euro eest, siis tuleb makse tasuda 700 euro pealt.

Bitcoini ostu- ja müügihind või vahetushind arvutatakse eurodesse selle keskkonna kursiga, kus tehingud toimuvad ning deklareerida tuleb see tuludeklaratsioonis kasuna muu vara võõrandamisest. Käibemaksust on virtuaalse valuuta vahetamine vabastatud ehk tasuda tuleb vaid tulumaks.

Kui aga vahepeal on muutunud krüptoraha hind, näiteks on välja võetud kasumina 200 euro väärtuses Bitcoine, kuid deklareerimise hetkel oleks sama hulk münte väärt näiteks 500 eurot, siis makse tuleb ikkagi maksta 200 euro pealt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.