Uudis

Tundmatud küberpätid kopeerivad Google’i äpipoes Eesti ettevõtete rakendusi

Selline näeb välja õige Yaga äpp, kuid rakendusepoodi on ilmunud ka illegaalselt kloonitud variant.Yaga

Google Play äpipoes on viimasel kahel nädalal näha olnud veidrat trendi – arendaja nimega VD Studio kopeerib Eesti firmade äppe, et kahtlase skeemiga omakasu lõigata.

Eelmisel nädalal langes ohvriks Maxima, kui Google’i poodi ilmus nende ostupuldiäpi kloonitud versioon. Sama juhtus ka Tuule tõukerataste rendiäpiga.

Uuel nädalal on VD Studio taas aktiivseks muutunud ja Eestist uue ohvri valinud, nimelt on nüüd kloonitud ka kohaliku ostu- ja müügiplatvormi Yaga rakendus.

Yaga libaäpp, “arendajaks” VD Studio.

Kuna libaäppides peale oma meiliaadressi ja nime sisestamise või reklaamide vaatamise midagi teha ei saa, siis küllap on need loodud andmepüügi või reklaamitulu eesmärgil.

Google peab maha võtma

Yaga asutaja ja tegevjuhi Aune Aunapuu sõnul avastas ta liba-äpi eile ning andis seejärel ka Google’ile kohe kopeeringust teada. “Seal on selline lahter nagu legal request (otsetõlkes juriidiline taotlus – toim), mille kaudu me pretensiooni esitasime,” sõnas ta.

Aunapuu võttis ühendust ka Maxima ja Tuulega, kes mõlemad oma murega Google’i poole olid pöördunud. Selgus, et Maxima sai sama protsessiga liba-äpist kahe päevaga lahti, aga Tuule rakenduse imiteering on siiamaani Google Play Store’ist vabalt saadaval, kuigi firma andis sellest teada juba nädal aega tagasi.

Tagasisidet ei ole seni saanud ka Aunapuu. “Ega Google meile ilmselt midagi vastu ei kirjutagi, ühel hetkel lihtsalt loodetavasti see äpp sealt kaob,” nentis.

Aunapuu lisas, et tegelikult on pätid kopeerinud ka Lõuna-Aafrika turule mõeldud Yaga äpi. Tundub, et sama murega maadleb ka Maxima, sest rakendusepoes on siiani saadaval ka Läti Maxima liba-äpp.

Et valeäppide otsa ei satuks, tasub alati vaadata allalaadimiste arvu ja arvustusi. Õnneks on nii Yaga, Maxima ja Tuule libaäppide alla jäetud kommentaare, mis hoiatavad teisi kasutajaid seda alla laadimast. Samuti on hea idee vaadata, et äpi looja arendaja oleks ikka sama nimega firma, kelle äppi parasjagu alla laadida tahad.

Igaks juhuks märkusena, et Yaga pärisäpi link asub siin ning Tuule oma siin. Kui näed kloonitud versiooni, siis seda alla laadida ei tasu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.