Uudis

Tuntud viirusetõrje kogub kasutajate sirvimisajalugu ja müüb seda teistele

Avast viirusetõrje.Shutterstock

Antiviirus peaks arvuteid kaitsma, kuid nagu selgub, siis mõni teeb seda privaatsuse hinna eest. Nii käitub näiteks Avasti viirusetõrje, mis kaitseb maailmas ligi 400 miljonit arvutit ja mis kogub läbi oma viirusetõrje kasutajate sirvimisajalugu ja müüb seda pärast läbi tütarfirma kolmandatele osapooltele.

Avastil on oma kasutajate privaatsusest hoolimisega varem ka probleeme olnud: möödunud aastal avastati, et viirusetõrje brauserilaiendused salvestavad su iga veebikülastust ja andmed müüakse kolmandatele osapooltele. Mozilla ja Google otsustasid brauserilaiendused keelata, kuid nüüd teeb täpselt sama asja Avasti eraldiseisev viirusetõrjeprogramm.

Seda avastasid PCMagi ja Motherboardi ajakirjanikud, kelle väitel teeb Avast seda läbi oma tütarfirma Jumpshot, mis on spetsialiseerunud andmete müümisele ja kogumisele.

Tõsi, uute kasutajate jaoks lööb Avasti installeerimisel alates suvest lahti hüpikaken, mis küsib andmete jagamiseks kasutaja nõusolekut. Seda ei küsita aga enne 2019. aasta juulit viirusetõrje installeerinud kasutajatelt. Samuti väidab Avast, et andmed on täielikult anonümiseeritud, kuid ekspertite sõnul on andmeid väga lihtne konkreetsete kasutajatega kokku viia.

Avasti kogutud andmed näevad välja näiteks sellised:

“Device ID: abc123x Date: 2019/12/01 Hour Minute Second: 12:03:05 Domain: Amazon.com Product: Apple iPad Pro 10.5 – 2017 Model – 256GB, Rose Gold Behavior: Add to Cart”

Seega ei saa küll niisama teada, kes selle ostu taga on, küll aga saab väga lihtsalt andmed ja konkreetse isiku kokku viia Amazon, mille töötaja saaks hõlpsalt järele vaadata, kes tollel ajal selle ostu tegi.

Jumpshotil on ohtralt andmeid ja ohtralt kliente: firma väidab, et on kogunud andmeid vähemalt 100 miljonilt kasutajalt ja klientide seas on firmad nagu Microsoft, Google, Yelp jt.

Avastus ise oli aga piisavalt skandaalne, et Avasti tegevjuht lubas Jumpshoti tegevuse lõpetada ja ka olemasolevatelt kasutajatelt eraldi küsida, kas nad on andmete kogumisega nõus.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.