Uudis

Turvaeksperdid kratsivad kukalt: tuhandeid telefone nakatanud pahavara on täiesti võimatu eemaldada

Telefon.imago/Thomas Eisenhuth/Scanpix

Pahavara nimega xHelper on vaid kuus kuud vana, kuid on suutnud Symanteci turvablogi järgi nakatada juba 45 tuhat telefoni üle maailma. Mis xHelperi aga eriliseks teeb: kui su telefoni on antud pahavara juba paigaldatud, siis naljalt sa enam sellest lahti ei saa.

Huvitaval kombel ei aita xHelperi eemaldamiseks telefonis factory reset ega erinevad viirusetõrjed. Samuti ei aita programmi käsitsi eemaldamine: rakendus on kodeeritud nii, et see installeerib ennast kohe telefoni pärast eemaldamist tagasi.

Õnneks pole xHelperi näol tegemist millegiga, mis su telefoni täielikult ära lõhub. Tegemist on reklaamvaraga, mis näitab kasutajale enda suva järgi reklaame, millega siis pahavara loojad reklaamraha teenivad. Samas märgib Symantec, et xHelperil on teoreetiline võimekus kasutaja telefoni ka muid äppe installeerida ja telefon üle võtta

Kuidas xHelper telefoni satub? Lühike vastus on, et keegi täpselt ei tea, kuid ilmselt läbi kahtlaste äppide, mida kasutajad enda telefoni installeerivad. Täpsemaid äppe pole Symanteci blogis välja toodud.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.