Uber jälle kriitikatules: salaprojektiga näidati järelvalveametnikele “kummitusautosid”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

The New York Times kirjutas, et kokkuleppeveo ettevõte Uber kasutab eraldi rakendust, millega blokeeritakse firma tegevust kontrollivatel asutustel autosid tellida.

Niinimetatud Greyballi projekti rakendab Uber linnades, kus pole saanud kohalikelt võimudelt veel luba tegutsemiseks, ent firma pakub oma teenust ikka. Selle raames palgatakse inimene, kes hakkab jälgima “vaenulike” klientide tegevust. Osa sellest tööst on takistada neil Uberi autot tellimast, kui on alust arvata, et klient püüab hoopis konkurentide või taksotööstuse huvides Uberi tööd segada, “vahele võtta” või muul moel kahjustada.

Grayballi programmi raames kaardistatakse ametiasutuste ümbrused, kust võivad sõite tellida Uberi tegevust kontrollivad inimesed. Samuti märgitakse ära, kui kliendi krediitkaart on seotud näiteks politseiga või kas kasutatav telefon kattub piirkonnas massiliselt müüdavate odavate telefonidega, mida võiks kasutada riiklikud organisatsioonid.

Kui Grayballis ilmneb, et tegemist on Uberi tegevust kontrolliva inimesega, siis näitab rakendus talle kaardil “kummitusautosid” või lihtsalt tühja kaarti. Kui mõni juht aga tellimuse vastu võtab, siis tühistatakse see kiirelt.

Uber tunnistas projekti olemasolu ning märkis, et selle eesmärk on teha kindlaks, et ükski autot sooviv klient ei rikuks firma kasutustingimusi. Seega piiratakse Uberi kasutamist konkurentidel, kes tahavad teenuse tööd häirida, inimestel, kes soovivad juhte salajaste operatsioonide abil lõksu püüda, või neil, kes tahavad autojuhte hoopis rünnata.

Greyballi skandaal järgneb mitmele hiljuti Uberis lahvatanud probleemile, nagu naiste ahistamine ning Google’ilt tehnoloogia varastamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.