Uberi tootejuht investeeris Eesti idufirmasse, kokku kaasas SkySelect 10 miljonit dollarit

SkySelecti arendustiim koos kaasasutajate Rain Öpiku (vasakult teine) ja Erkki Brakmanniga (vasakult kolmas, kükitab).Foto: SkySelect/Erkki Brakmann.

Lennundussektorile turuplatsi pakkuv Eesti idufirma SkySelect kaasas eelmise aasta lõpus investoritelt 10 miljoni dollari suuruse investeeringu.

Kokku liitus A raundi investeeringuga kümme investorit või fondi. Nimekamatest saab tuua välja Uberi lennundusvaldkonna tootejuhi Nikhil Goeli, Taavet Hinrikuse ja USA fondid Lux Capitali ning Bain Capital Ventures’i.

Saadud raha kasutatakse peaasjalikult uute töötajate palkamiseks arendustiimi ja äriarendusse. Juriidiliselt kaasati investeering USAsse registreeritud ettevõtte alt, kuid enamik firma töötajaid töötab Eestis ning ka arendustiim, kuhu uusi inimesi otsitakse, asub just Eestis.

Lennukite varuosade turg on spetsiifiline

SkySelect on lennukite varuosade turuplats, mille sarnast ettevõtte tegevjuhi Erkki Brakmanni sõnul varem turul ei eksisteerinud. Tema kinnitusel on nende eeliseks tasuta komponent, mis võimaldab ostjatel panna platvormile üles hankeid, millele tarnijad saavad pakkumistega vastata. Konkurendid pidavat ka sellise tegevuse eest raha küsima.

Firma klientide seas on Icelandair, MagneticMRO, Alitalia, jetBlue ja Lõuna-Ameerika suurim lennufirma LATAM Airlines.

SkySelecti kirjeldades ütleb ettevõtte tegevjuhi ja kaasasutaja Brakmann, et kõige õigem oleks öelda, et tegu on tarkvaraga, millega pakutakse selle kasutajatele turuplatsi.

“SkySelect sai alguse 2017. aastal. Algsete asutajate taust on tarneahela juhtimise ning tarkvaraarenduse valdkonnast. Tänaseks on tiimis ka mitmed lennunduse taustaga inimesi,” ütles ta.

Tegevjuhi sõnul pandi SkySelectile alus ühes teises ettevõttes, mille fookus ei olnud piisavalt paigas. Ettevõte oli küll kasvav, kuid kliente oli mitmetest erinevatest sektoritest.

Milline on firma ärimudel?

SkySelecti ärimudel põhineb sellel, et nad müüvad tarkvara, mis aitab firmadel efektiivsust tõsta. Tasu küsitakse praegu varuosade ostjatelt ning tasumine on aastamaksupõhine, tasu suurus oleneb kliendist ehk see ei ole fikseeritud summa.

“Lennukite varuosade turg on spetsiifiline, hind kõigub väga palju. Keegi ei taha avalikult jagada, mis neil ladudes on ja mis hinnaga on nad valmis neid müüma. Kui juppi on vaja, siis tehakse pakkumised reaalajas või e-maili teel,” lisas Brakmann.

SkySelecti kaasasutajateks on juba mainitud Brakmann, Rain Öpik ning Tulika Dayal ja Soufiane Houri. Põhjuseid, miks on juriidiliselt tegu USA ettevõttega on mitmeid, üheks põhjuseks on juba seegi, et kaks kaasasutajat on välismaalased.

Brakmanni kinnitusel saab investeeringust siiski ka Eesti riik kasu, kuna arendustiim, kuhu hetkel kuulub 14 inimest, elavad ja töötavad kõik Eestis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.