Ukrainast saabunud põgenikele kogutakse arvuteid, lisaks seadmetele on puudus ka vabatahtlikest

Algataja sõnul on kõigil võimalus aktsioonile õlg alla panna.Foto: Ardo Holts

Hinnavaatluse foorumisse loodi kaks nädalat tagasi teema, kus kogutakse arvuteid Ukrainast saabuvatele noortele, et nad saaks distantsilt õpinguid jätkata. Aktsiooni algataja Ardo Holtsi sõnul oleks lisaks arvutitele vaja ka vabatahtlikke, kes koguksid või valmistaksid arvuteid ette või asuks sootuks operatsiooni juhtima. Tema sõnul on hinnanguliselt siia jõudnud Ukraina lastel ja noortel puudu 5000 arvutit.

Peale Ukrainasse saadetavate kuulivestide otsalõppemist oli järgmine loogiline samm alustada siiajõudnute aitamisega, ütles Holts. “Ühest küljest oli mu laoriiulil kasutuseta 4 tahvelarvutit ja 1 sülearvuti, teisest küljest oli näha, et põgenikel on puudus kõigest,” lisas ta.

Esimesele viiele arvutile lisasid üleskutse peale Hinnavaatluse IT-foorumi kasutajad ja Holtsi sõbrad-tuttavad omakorda järgmised 10 arvutit. Suurema hoo sai algataja sõnul ettevõtmine sisse peale seda, kui sotsiaalmeediasse tehtud postitus hakkas “oma elu” elama.

Holtsi sõnul on nad tänaseks toimetanud Tallinnas abivajajatele 10 tahvelarvutit ja 40 sülearvutit. Lõuna-Eestis on see kogus kokku 20 sülearvutit. Ta lisas, et lähipäevadel kasvab see arv 15 süle- ja 70 tahvelarvuti võrra.

Annetanud on nii organisatsioonid kui ka inimesed

Lisaks sellele on Hinnavaatluse foorumi vahendusel annetanud kolm inimest kokku 1200 eurot. Selle summa eest osteti 15 arvutit ja 5 tahvelarvutit. 100 eurot jäi ootamatuteks kulutusteks reservi.

“Kõige suurem seadmete annetus tuli Turu-uuringute AS-ilt, kes toetas ettevõtmist 80 tahvelarvutiga. Oshino Electronics Estonia leidis juurde vastava arvu laadijaid. Oma isiklike seadmeid on annetanud üle 50 inimese,” ütles Holts.

“Enim on mind viimase kahe nädala jooksul üllatanud inimeste headus, arvutite hulk suureneb igapäevaselt. Selle imestusega käib aga tihti kaasas ka hämming, sest lõviosa minuni jõudnud arvutitest on täiesti töökorras ja tänapäevasele tavakasutajale piisavalt võimsad, kuid jõuavad minuni diagnoosiga “on aeglane”. Üheksal juhul kümnest tähendab see inimeste teadmatust selle osas, et arvutit ja selles sisalduvat operatsioonisüsteemi tuleb sarnaselt autole või nõudepesumasinale teatud regulaarsusega hooldada ja puhastada,” lisas ta.

Algataja sõnul on kõige suurem probleem hetkel liiga väike tundide arv ööpäevas. “Kõik, mis me oleme Tartus ja Tallinnas kahe nädala vältel senini ette võtnud – arvutite kokkukogumine, uuendamine/remont, tarkvara installeerimine ja laialijagamine – käib töö, unetundide ja perekonna arvelt ning see hakkab nüüdseks oma lõivu nõudma,” lisas ta.

Kõik saavad õla alla panna

“Alates suurfirmadest, lõpetades eraisikutega. Nii seadmete, varuosade (laadijad, SSD kõvakettad ja mälud), vabatahtliku tööga, logistika ja annetustega,” ütles Holts. “Kuna esimene “üksus” Tallinnas ja Tartus hakkab ära väsima, siis oleme väga huvitatud abikätest, kes aitaksid arvuteid kokku koguda, korda seada või sootuks kogu projekti juhtida.”

“Kui keegi soovib annetada enda süle- või tahvelarvutit, siis oleme koostöös Sõbralt Sõbrale kauplusega seadnud üles kogumispunktid aprilli lõpuni nende Tallinna Balti jaama ja Tartu Annelinna poes. Arvutid võiksid jõuda nimetatud poodide letitöötajate kätte,” lisas ta.

Seadmeid saab saata ka pakiautomaadi vahendusel, kuid selleks tuleks enne ühendust võtta aadressil ukrainaarvutid@gmail.com. Oodatakse eelkõige kuni 10 aasta vanuseid töötavaid või pisivigadega tahvel- ja sülearvuteid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.