Uppuv Airbnb pole selleks kriisiks valmis

Airbnb'l on rasked ajad.FOTO: Shutterstock

Eelmise majanduskriisis alguse saanud, kuid praegu äriliselt uppuva ja endiselt idufirmaks peetava Airbnb asutaja panustab pandeemia järgsele reisibuumile, kirjutas Bloomberg.

2008. aastal Brian Chesky poolt San Francisco elutoas asutatud Airbnb on maailma üks väärtuslikumaid majutusettevõtteid ja valmistus edukaks börsidebüüdiks. Kuid pandeemia murdis majanduse ja sulges kõik, mis vähegi meenutab hotelli. Kui alguses ennustati mõne nädalast pausi, siis nüüd räägitakse kuudest või isegi mitmest hooajast.

“Ma pole kindel, et reisifirma juhile on midagi keerulisemat, kuid see, mis praegu toimub,” ütles Chesky Bloombergile. “On selline tunne, nagu torpeedo oleks just laeva tabanud.”

Kui Chesky firma eelmise kriisi ajal asutas, siis aitas see hädas koduomanikel laenu maksta. Idee seisnes selles, et meelitada reisima inimesi, kes ei jaksa kallis hotellis peatuda. Samuti pakkus ta võimalust neile, kes selmet peatuda kallites kesklinna hotellides, said toa rentida mõnes lahedas äärelinnas, kuid pikemaks ajaks.

Tosinkond aastat hiljem on kogu äri surve all. Kulud kasvavad liiga kiiresti ning jõudsid mullu 5 miljardi dollarini, kuna firma kulutas raha, et kasvatada käivet enne aktsiate esmaemissiooni börsil.

Aprillis kirjutas the Wall Street Journal, et potentsiaalsed investorid pole nõus ettevõttesse raha lisama, kui asutaja Chesky ei loobu kontrollist. Airbnb lükkas selle väite ümber ning kinnitas, et juht jätkab.

Valusad otsused

Airbnb on pidanud tegema valusaid otsuseid. Näiteks kui külastajad nõudsid, et nad saaks pandeemia ajal majutusraha tagasi, siis Chesky küll kahtles, kuid tuli ikkagi neile vastu.

See aga omakorda vihastas välja võõrustajad, kelle laenud hakkasid hapuks minema. Chesky lõi neile vastuseks 250 miljoni dollarilise fondi, mis hüvitab osaliselt saamata jäänud tulud. 

Samas kaugeltki kõik võõrustajad pole rahul, sest see korvab vaid väikese osa kavandatust ning ei lahenda juurpõhjust. Kuidas ettevõtte tagab, et kliendid on nõus teiste inimeste juures ööbima pärast pandeemia lõppu?

Aprillis laenas Airbnb 1 miljard dollarit ettevõttelt Silver Lake ja Sixth Street Partners ülikõrge 11 protsendise intressiga. Airbnb on sellest ajast tõstnud veel 1 miljard dollarit. Ettevõtte väärtus on samal ajal tipust kukkunud 40 protsenti 18 miljardile dollarile. See tähendab, et miljardeid on kaotanud nii investorid kui ka optsiooniprogrammiga töötajad.

Firma on vähendanud kulusid ning uusi projekte, kuid jääb endiselt positiivseks. “Ma panustan mõttele, et kui sotsiaalne distantseerumine on läbi, siis inimesed lõppude lõpuks tahavad taas üksteisega lävida,” ütles Chesky. Paraku keegi ei tea, kui kaua kriis kestab ning kuidas see muudab tarbijate käitumist. 

Ajal, kui maailm paneb ette kirurgimaske ja kätte lateks kindaid, tundub Marrioti või Hiltoni steriilsus palju köitvam, kui kellegi koduvoodi. Võimalik, et vaatamata Chesky optimismile on Airbnb aeg läbi saanud. 

Hotellide juhid, kes isegi madistavad koroonaviiruse mõjudega, vaatavad kahjurõõmuga, kuidas Airbnb kiire kasv ja kiidulaul meedias on kokku kuivanud. Nad on pikalt torisenud, et ettevõte saab liiga palju tähelepanu innovaatorina, kuigi lühiajaline rent on olnud olemas sisuliselt alati. 

Eravestluses on ühe suure hotelliketi juht öelnud, et kui mõelda järele, siis Jeesus Kristus sündis Airbnb teenusepakkuja juures, kuigi pole jälge, et ta oleks jätnud arvustuse.

Kaotatud usu taastamine

Kodujagamise äri sõltub hotelliketist palju enam sellest, kas võõrad usaldavad võõraid. 38aastane Chesky suutis veenda reisijaid, et võõra kodus peatumine on turvaline ning samal ajal tegi lihtsaks selle eest tasumise võõrustajale.

Meelitades eelkõige nooremaid reisijad, tõmbas Airbnb aja jooksul ligi ka sisedisaini andunud austajaid. Nii tekkisid ettevõtjad, kes rentisid Manhattanil apartamendi 4000 dollari eest kuus ning teenisid kaks korda nii palju pakkusid seda Airbnb’s päeva kaupa välja. Väikeäride pidajad kasutasid sissetulekuid omakorda selleks, et lisada oma valdusesse uusi majutusühikuid, mida välja rentida.

Nii tekkis eelmise kümnendi keskel uut sorti majutajate klass. Ligi kaks kolmandikku miljonist USA korteriomanikust, kes kasutasid Airbnb’d, omas kahte või mitut rendipinda. Selline areng viis linnade vastulöögini, sest omavalitsused nägid Airbnb’s reguleerimata hotelliturgu, mis tõstis üürihinnad lakke, kuna viis pikaajaliselt turult ära kortereid.

Mõned kohalikud omavalitsused keelasid või piirasid lühiajalist renti ning algasid aastatepikkused kohtulahingud, mida Airbnb peab siiamaani. Sellele vaatamata jätkas Airbnb uute klientide kaasamist ning pööras erilist tähelepanu Hiinale, mis näis firma jaoks vajaliku kasvuturuna. Praeguseks on Airbnbs 7 miljonit üüripinda, neist 1,3 miljonit asub Aasias. Ettevõte hakkas 2017-2018 kasumit teenima.

Valus tagasilöök

Chesky investeeris julgelt. Ta vihjas isegi lennufirma loomisele. Mullu septembris teatas Airbnb, et plaanib aktsiate esmaemissiooni 2020. aastal. “Oleme valmis börsile minema ja me lähemegi, kui torm vaibub,” lubas Chesky nüüd.

Broneeringud kukkusid kokku, kui Hiina sulges Hubei provintsi pärast viiruse kiiret levikut. Järgnes Euroopa, kust Airbnb saab veerandi oma tuludest. Chesky sõnul liigub USAs toimuv Itaalia kursil, aga kahe nädalase viiteajaga.

Aprilli teine nädal oli ilmekas. Kui reeglina on USA hotellide täituvus sel aastaajal 70 protsenti, siis nüüd kukkus see 21 protsendile nii et vaevu tasub ära hotelli lahti hoidmine. Airbnb konkurenti Vrbot omava Expedia Groupi aktsia kukkus 39 protsenti võrreldes märtsiga. Airbnb ennustab, et firma käive võib tänavu kukkuda 50 protsenti. See võib aga olla veelgi hullem. Keegi ei tea, millal maailm otsustab, et nüüd on taas ohutu reisida.

Chesky ütles, et ei tea, kas ettevõte suudab järgmisel aastal taas kasumisse jõuda. Ettevõte lõpetas ajutiste töötajatega lepingud ning tühistas 800 miljoni dollari eest turunduskulusid. Muud toimingud, näiteks täielik tagasimaksmine kõikidele külastajatele, kes ei saa reisida, mõjud on aga ettearvamatud.

Airbnb kaotas palju raha

Airbnb’s oli 1 miljardi dollari väärtuses broneeringuid enne 2+2 reegli kehtestamist. Vastupidiselt hotellidele, mis ei võta krediitkaardilt broneeringu eest tasu ja lubavad reeglina tasuta tühistamist kuni 48 tundi enne kavandatud peatust, siis Airbnbs nõutakse tavaliselt majutuse eest ettemaksu. 

Näiteks David Kauffman, kes võttis laenu, et ehitada oma San Diego kodu õuele väike hoone väljarentimiseks, kaotas hoobilt 10 000 dollarit, kui Airbnb jõustas oma uue tagasimakse reegli. Samas ettevõtte 250 miljoni dollari suurusest hüvitusfondist saab ta enda hinnangul vaid 15 protsenti varem kinnitatud tuludest. Ta kaalub Airbnbst lahkumist.

See pole siiski Airbnble ainulaadne olukord. Ka suured hotelliketid jätavad tühistamise riski hotelli omanikule. Kuid vastupidiselt hotellidele on Airbnb’s üürijad sageli füüsilisest isikust ettevõtjad, kellel pole krediidilimiiti ega kapitali. “Paljud võõrustajad tunnevad, et nad ehitasid Airbnb äri koos üles,” selgitas 60 rendipinda vahendava Housepitality omanik Benjamin Vail, miks paljud on praegu pettunud.

Samas ettevõte on teatanud, et ta teeb seda, mis on parim Airbnble ja selle külalistele.

Siseturism taastub esimesena

Reisimise taastamise kuju ennustamine on lihtsam, kui aja prognoosimine. Need sihtkohad, kuhu saab jõuda autoga, taastuvad esimesena, ütles investeerimispanga Robert W. Baird & Co analüütik Michael Bellisario.

Rannakuurort ilmselt enne, kui linnastunud piirkond, kus Airbnb kaldub olema tugevam. Võib kuluda aastaid enne, kui ameeriklased tunnevad end taas kindlana broneerida hotell keset New Yorki, et vaadata paari Broadway etendust. Hommikubuffee võib olla igaveseks kadunud.

Tõsi, enamik analüütikuid arvab, et reisimine taastub, sest nii on juhtunud ka varem. Rich Barton allkirjastas juba lepingu, et müüa reisifirma Expedia Barry Dilleri ettevõttele vahetult enne 2001. aasta 11.septembri terrorirünnakut. Barton arvas toona, et Diller taganeb tehingust, aga tehing jõustus. Expedia käive on sellest ajast kasvanud 20 korda.

Chesky näeb tulevikku samamoodi ning arvab, et koroonajärgne taastumine saab olema kiire, nagu pärast eelmist kriisi. Ameeriklased on agarad välja rentima vabu tube, garaažikortereid, teisi kodusid isegi siis, kui seda tähendab, et võõrustama peab asümptomaatilist reisijat.

Plaan ongi panustada neile, kelle jaoks on selline väljaüürimine lisasissetulek, mitte professionaalidele, kelle jaoks on see põhiline tuluallikas. Ta panustab muuhulgas võimalusele, et inimesed töötavad tulevikus rohkem kaugtööl ning saavad seda teha kus iganes. “Me arvame, et see on suur võimalus.”

Tema hinnangul on inimeste omavaheline võõrdumine pandeemia ajal ühtlasi ka tõukejõud selleks, et asjad hakkavad taas toimima. Kõige suurem risk on see, kuidas pandeemia mõjutab inimesi vaimselt. Ka parimal juhul on reisimine veidi hirmutav, sest nõuab väljumist oma mugavustsoonist ja kohtumist paljude inimestega.

Osad Airbnb võõrustajad lisavad juba oma kuulutustele “põhjalikult desinfitseeritud”. “Kuna reisimisega on seotud inimeste omavaheline kontakt, siis on pandeemia muutnud reisimise vastutustundetuks ja isegi eluohtlikuks,” ütles ekskursioonide korraldaja Modern Adventure juht Luis Vargas.

Aeg annab aru.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.