USA andis vastulöögi Venemaale, mis on interneti ajaloo tugevaim reaktsioon küberrünnakutele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
apt-report.png

USA president Barack Obama kuulutas neljapäeval välja rea sanktsioone Venemaa ametnike ja institutsioonide vastu, mis on mõeldud vastulöögiks Vene poole küberrünnakutele ja häkkimisele USA arvutivõrkudesse. Näiteks kehtestas Valge maja sanktsioonid üheksa institutsiooni suhtes, teiste seas Vene sõjaväeluure GRU ja föderaalsejulgeolekuteenistuse FSB vastu.

Lisaks on keelunimekirjas ka erafirmad, kes GRU-d rünnakutes on abistanud. Nendeks on Special Technology Center Ltd, Zorsecurity ning kolmandaks Autonomous Non-commercial Organization Professional Association of Designers of Data Processing Systems. Viimane võibkõlavanimegatähelepanu kõrvale juhtida, kuid New York Timesi allikate sõnul tegeleb ettevõte justnimelt häkkerite koolitamisega.Kui GRU-le ja FSB-le pannakse otsesõnu süüks USA presidendivalimistesse sekkumist, siis pole üks-üheselt selge, kas eraettevõtted toetasid seda sama rünnakukampaaniat või mõnda muud.

Sanktsioneeritute seas – kes ilmselt väga sageli USA-sse ei reisi ja seetõttu on samm pigem sümboolne, kui nende liikumisvõimalusi reaalselt piisav – on GRU tippjuhtkond. Peale sanktsioonidenimekirjale saadab USA riigist välja 35 vene diplomaati, mis on viimase 16 aasta kõige jõulisem selline liigutus.

Ameerika julgeolekuagentuurid andsid ühtlasi välja ka raporti selle kohta, mis Venemaa küberrünnakuid kajastab, samuti anti tehnilisi juhendeid Vene küberluuretegevusele vastu astumiseks.

Kokkuvõttes on eksperdid Obama valitsuse sammu nimetanud kõige tugevamaks reaktsiooniks riiklikku päritolu küberrünnakutele kogu interneti ajaloos. See läheb ka kaugemale kui kaks aastat tagasi ette võetud sammud Põhja-Korea vastu pärast seda, kui USA föderaalne juurdlusbüroo leidis tõendid, et just sealt riigist lähtusid küberrünnakud Sony vastu.

Sanktsiooni sai ka üks lätlane

Lisaks on neljapäevaste sanktsioonide seas ka kaksnoorematmeest, keda kahtlustatakse küberpettuses ja varguses. Ameeriklased kehtestasid sanktsioonid 1987. aastal sündinud lätlasele (praegu siiski vene passi kandev) Aleksei Aleksejevitš Belanile, kes kasutab internetis aliaseid Abyrvaig, M4G või Mrmagister. Belan on olnud pikalt FBI tagaotsitavate nimekirjas, teda kahtlustatakse vähemalt kolmest USA e-poest kasutajakontode varguses.

Teineon1983. aastal sündinud Jevgeni Mihhailovitš Bogatšov, kelle netinimed on Lastik, lucky12345, Monstr või Pollingsoon. Teda kahtlustatakse kuni 100 miljoni dollari varastamises USA pankadest, suurettevõtetest, ülikoolidest ja valitsusasutustest.

Kuigi Belan ja Bogatšov said sanktsioonid sama määrusega nagu GRU, pole selge, et nad oleksid seotud poliitiliste operatsioonidega. Tõenäolisemalt kasutas USA rahandusministeerium lihtsalt võimalust ja pistis mehed samasse avaldamisnimekirja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.