USA merejalaväelased panid oma suure koera magama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
robot-dog.jpg

Ei, Ameerika sõjavägiei pannud magama inimese parimat sõpra, vaid roboti LS3, mille tulevane versioon pidi töötama sõdurite varustuse kandjana. Hüüdnime allBig Dog tuntud robotei saariiki teenida, kuna see on liiga lärmakas.

Esimene versioon eksperimentaalsest robotist loodi Boston Dynamicsi abil 2008. aastal ja veidi hiljem, aastal 2010 lõi DARPA järgmise, 32 miljonit dollarit maksnud roboti. Paljud robotifännid jälgisid kutsikaelu kuni USA merejalavägi teatas, et robotit siiski kasutusse ei võeta. Big Dogvõetakse uue aasta alguses arendusest maha selle lärmakuse tõttu, mis ilmselgelt reedab lahingus sõdurite asukoha.

Ebatasasel maastikul ligi 200-kilost varustust kandma mõeldud robot oli võimeline taluma isegi tugevaid lööke. See võis kõndida nii mudas, vees kui ka lumes jaoli täis tuubitud güroskoope, kompasse, kaameraid ja paljusid teisi sensoreid, mis jälgisid roboti liikumist väljas ja süsteemide tööd selle sisemuses. Probleemiks oli aga vedelkütusega töötav mootor, mis pehmelt öeldes plärises.

https://youtube.com/watch?v=Uc8uBzMKNAQ%3Ffeature%3Doembed

Big Dogist oli ka pisemelektrimootoriga versioon hüüdnimega Hip. See liikus oluliselt vaiksemalt, aga kahjuks suutis kanda ainult ligi 18 kilo varustust. Arvestades, et merejalaväelased ise kannavad kaasas kuni 45 kilo varustust, polnud Hipist eriti abi.

Ei ole kahtlust, et roboti pea kaheksa-aastase arendusaja jooksul õppisid teadlased nii mõndagi neljajalgsete robotite kohta ja ehk ühel päeval saadab positsioonidele hääletult liikuvaid sõdureid ka sama vaikselt sammuv robotkandja.

Avafoto: kaader videost

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.