Uudis

USA sõjavägi katsetab isesõitvat sõjalaeva, mis otsib vaenlase allveelaevu

submarine.jpg

Ameerika ühendriikide sõjavägi ristis hiljuti esimese isesõitva sõjalaeva, mille eesmärgiks on jahtida vaenlase allveelaevu. Robootikas ja sõjanduses on tegu märkimisväärse arenguga ning see on osa USA strateegiast vastamaksHiina ja Venemaa investeeringutele mereväkke.

Praeguse seisuga on siiski veel tegu 40 meetri pikkuse relvastamata prototüübiga, millele pandi nimeks Sea Hunter. Lahendus peaks olema mereväe versioon Google’i isesõitvast autost. Laeva eesmärgiks on liikuda ookeanis autonoomselt kaks kuni kolm kuud järjest. Laeval ei ole meeskonda ja keegi ei kontrolli selle liikumist eemalt.

Selline autonoomia lubaks tulevikus kasutusele võtta efektiivsed allveelaevade otsijad, mis võiksid asendada praeguseid mehitatud sõjalaevu palju väiksema raha eest. USA võimude sõnul võiksid sellised laevad leida kasutust Vaikse ookeani läänepoolses osas ligikaudu viie aasta pärast.

Isesõitva sõjalaeva eeldatavaks maksumuseks kujuneb 20 miljonit dollarit ning püsikulud oleksid15000–20000 dollarit päevas. Selliste numbrite puhul on USA sõjaväe jaoks tegu siiski võrdlemisi odava lahendusega.

Kuigi Ameerika kaitseministeerium ei välista, et kunagi võiksid sellised sõidukid olla ka relvastatud, siis praeguse laeva puhul on tegu relvastamata alusega.

Videot isesõitvast sõjalaevast võib näha siit:

Avafoto: Christian Romberg

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.