Uudis

USA suurettevõte ostis ära Eesti põllutarkvara arendava idufirma VitalFields

vitalfields.png

USA põllumajanduskorporatsiooni Monsanto tütarfirma ostis ära viis aastat vana Eesti IT-firma VitalFields, mis arendab põllumehi abistavat tarkvara. Tehingu hinda ega detaile osapooled ei avalda, läbirääkimised USA ettevõttega kestsid aga kuid.

VitalFieldsi ostjaks onMonsanto grupp kuuluv Climate Corporation, mis tegeleb digitaalse põllumajandusega. Eesti firma on sama grupiga varemgi seotud, sest eelmise aasta maikuus investeeris Monsantoteise haru kaudu Eesti firmasse 600 000 dollarit. Kokku jõudisVitalFields investoritelt tõsta1865 000 eurot.

Võimalus Euroopas laieneda

"Töö muutub nüüd palju põnevamaks," ütles Geeniusele VitalFieldsi üks asutaja ja tegevjuht Martin Rand. "Startup-ettevõtepeab vahetpidamata raha tõstma, uuetele turgudele arenema ja siis selle pinnaltjälle raha tõstma," kirjeldas ta firma senist tegutsemisviisi."Nüüd saame me palju kiiremini laieneda ja põllumeestele uusi teenuseid pakkuda," ütles ta.

"See, midame teeme, teebpõllumeeste elu lihtsamaks. Põllumajanduson praegu väga keeruline," rääkis Rand. Tema sõnul peab talunik iga põllu puhul otsuseid tehes kaaluma selliseid näitajaid nagu põllukultuur, sort,mullaproov, taimekaitse strateegia, väetamine, ilm, turuhind ja nii edasi. "See ontohutu maatriks,mida inimene oma peas ega isegi Excelis ei suuda hallata. Meietööriistad, millegaandmete pealt otsuseid teha, aitavad neid palju," selgitas Rand.

Tema sõnul eiplaani VitalFields vaadata USA turule laienemise poole, kus on ees suured tegijad, vaid hoopis ette võtta Euroopa seitse kõige suuremat riiki. "Ei Inglismaal, Prantsusmaal ega Hispaanias ei tegutse me praegu kuidagi." VitalFieldsi seni suurimad turud on olnud Saksamaa ja Poola.

Raha jääb Eestisse

Kuigi VitalFields kuulub nüüd USA ettevõttele, jääb plaanitavas tulevikus firma siiski Eestis tegutsema. "Climate Corporationi inimesed on siin käinud ja Eestist väga vaimustunud. Nende sõnul on siin lihtne äri teha, siis on väga hea talent pool (oskustöötajate valik – toim) ja inimesed on tehnoloogiaärist ning startupidest huvitatud," selgitas Rand.

Rand rõhutas, et VitalFieldsi tehing näitab seda, et Eestist saab edukat IT-ettevõtet teha küll. “Ma oleme Eesti ettevõte, oleme kohalikud maksumaksjad. Alatiei pea tingimata kolima kasvõi juriidilist keha Londonisse või Delaware’i [osariiki USA-s]." Tema sõnul onenamus VitelFieldsi senistest investoritest ja firmasse investeeritud rahast pärit Eestist, mistõttu on nende panus tagasi teenitud. "Kokkuvõttes on see Eesti ettevõtluskeskkonnale hea uudis."

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.