Uued sensorid aitavad aju kohta infot saada ja sulanduvad siis kehas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
brainsensor_w_2-700x467.jpg

Washingtoni ja Illinois’ ülikooli teadlased on loonud uued sensorid, mis teevad aju parameetrite jälgimise oluliselt lihtsamaks. Neurokirurgidest ja inseneridest koosnev meeskond arendas juhtmevabad sensorid, mis mõõdavad koljusisest rõhku ja temperatuuri ning sulanduvad siis kehas.

Uuedsensorid on pisikesed, juhtmevabad ja neid ei ole vaja kirurgiliselt eemaldada. Seni on aju jälgimiseks pärast tõsist traumat kasutatud peamiselt 80ndatest pärit seadmeid, mis on uuringus osalenud neurokirurgi Rory K. J. Murphy sõnul suured ja keerukad.

Igal aastal sureb USAs tõsiste ajutraumade tagajärjel umbes 50000 inimest. Kui nii tõsiste kahjustustega inimesed jõuavad haiglasse, on arstidel vaja täpselt mõõta koljusisest rõhku kuna selle liigne tõus võib kahjustusi suurendada.

Esimesena püütakse selliste kahjustustega patsientidel koljusisest rõhku alandada ravimitega. Kui see ei toimi tehakse operatsioon, mille jooksul on võimalik uued sensorid ajus mitmesse eri kohta paigutada. Sealt saavad sensorid arstidele vajalikku infot ilma juhtmeteta edastada ja kui kriitiline olukord on möödunud, kehas lahustuda.

Inseneride rühma juhtinud professor John A. Rogersi sõnul ei piirdu selliste seadmete arendamine vaid ajuga. „Sellist tüüpi bio-elektriline meditsiin omab suurt potentsiaali mitmetes kliinilise hoolduse alades,“ ütles Rogers.

Täpsemat kirjeldust teadlaste arendatud tehnoloogiast saab lugeda tasulisest teadusajakirjast Nature.

Foto: Washingtoni ülikool

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.