Uudis

Uuendamata tarkvara on juba 150 inimese ID-kaardi lukustanud: mida pead ette võtma?

Helmseses arendatakse sarnast sertifitseerimistarkvara, mida Eestis kasutatakse näiteks ID-kaartide, mobiil-ID ja digitaalsete allkirjade toel inimeste elektrooniliseks identifitseerimiseks.Foto: Arvo Meeks/Scanpix

150 inimest on selle aasta jooksul sattunud olukorda, kus nende ID-kaart on aegunud tarkvara tõttu lukustunud. Sellisel puhul tuleb pöörduda politsei- ja piirivalveameti teenindusse, kus inimene saab garantiikorras uue kaardi.

Selleks, et ID-kaardi lukustumist vältida, tuleks hoolitseda, et arvutis on kõige uuem ID-kaardi tarkvara. See kehtib nii tavalisele kasutajatele kui ka IT-juhtidele.

“Süsteemide omanikud ja arendajad peavad hoolega jälgima, kas nende IT-süsteemides on kõik vajalikud komponendid uuendatud. Sama kehtib ka ID-kaardi kasutajatega. Arvutikasutajal tuleb ajakohastada oma arvuti operatsioonisüsteeme regulaarselt ning jälgida seejuures tootja enda soovitusi,” ütles riigi infosüsteemi ameti eID tootejuht Tõnis Reimo.

Tavakasutaja saab oma arvuti jaoks kõige värskema ID-kaardi tarkvara aadressilt installer.id.ee.

Viga leiti pika uurimise järel

Tänavu suve jooksul on politseisse pöördunud hulk inimesi, kelle ID-kaardid on lukku läinud. RIA viis läbi pika uurimise, mille järel avastas, et süüdlaseks on Pkcs11Interop komponent, mis kasutab OpenSC driverit (opensc-pkcs11.dll) ja mis tõenäoliselt on uuendamata.

RIA saatis riigiasutustele ja partneritele enda süsteemide kontrollimiseks ja tähelepanu juhtimiseks kirja, milles palutakse Open-SC draiverit uuendada. Open-SC on kaardisuhtlust juhtiv draiver, mis võib olla infosüsteemides kasutuses otse või läbi erinevate alamkomponentide.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.