Uudis

Uuring: Eesti riik kasutab välismaist nuhkvara, millega saab telefone pealt kuulata

Eesti kasutab nuhkimisvara.Foto: Shutterstock

Toronto ülikooli organisatisioon The Citizen Lab on avaldanud uuringu, kus öeldakse, et 25 riiki üle maailma kasutab telefonide jälgimise nuhkvara, mille on tootnud firma nimega Circles. Riikide nimekirjas on ka Eesti.

Circlesi toodetud on mõeldud inimeste telefonide järele nuhkimiseks: selle abil saab tuvastada telefoni asukoha, teha kindlaks telefoni kasutaja ja samuti kuulata pealt kõnesid ning lugeda sõnumeid.

Circles müüb oma toodangut The Citizen Labi andmetel ainult riikidele. Uuringus tuvastatakse, et nuhkvara kasutab mingil tasandil ilmselt 25 riiki: Austraalia, Belgia, Botswana, Tšiili, Taani, Ecuador, El Salvador, Eesti, Ekvatoriaal-Guinea, Guatemala, Honduras, Indoneesia, Iisrael, Keenia, Malaisia, Mehhiko, Maroko, Nigeeria, Peruu, Serbia, Tai, Araabia Ühendemiraadid, Vietnam, Zambia ja Zimbabwe.

Kui mõne riigi puhul sai The Citizen Lab kindlamalt väita, et seal kasutab nuhkvara tõenäoliselt mõni konkreetne riigiamet (näiteks Tais sõjavägi), siis Eesti puhul pole ametit kindlaks tehtud. Mainitud on vaid seda, et Circles tarkvara kasutati või kasutatakse Eestis alates 2018. aastast.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.