DigiPRO

Uuring: Facebook ja Google hõivasid Eesti veebireklaamist kaugelt üle poole

Foto: REUTERS/Charles Platiau
See on DigiPRO artikkel. Loe DigiPROst lähemalt siit.

Facebooki ja Google’i osakaal Eesti veebireklaamiturul oli mullu 62 protsenti ehk 13 miljonit eurot, aastaga kasvas see näitaja 38 protsenti, selgub Kantar Emori uuringust.

Eesti kohaliku internetireklaamituru kogumaht oli mullu 20,24 miljonit eurot ja see kasvas vaid 0,5 protsenti, mis tähendab, et Facebook ja Google teenisid Eestist internetireklaamiga rohkem kui ükski siinne meediaettevõte.

Kõigi globaalsete reklaamimüüjate maht kokku oli aga veelgi suurem ehk üle 40 protsendi Eesti reklaamiostjate poolt internetti panustatud rahast.

Facebooki ja Google’i näitaja sisse on arvestatud nendega seotud Instagram ja YouTube.

“Ühendriikides tehtud uuringud ning ennustused järgnevateks aastateks viitavad sellele, et Facebooki ja Google’i reklaamikanalite osatähtsuse kasv jätkub ning kasvumootoriks peetakse just digitaalset videoreklaami. Kui vaadata Eesti kohalikke veebilehti, siis siinsel turul ei ole võrdväärset vastast globaalsele YouTube’i keskkonnale ja videoreklaam on võtnud selge suuna sotsiaalmeediasse,” ütles Kantar Emori uuringuekspert Elvin Heinla.

Tema kinnitusel kasvasid Facebooki ja Google’i reklaamimahud Eestis ka tunamullu ligi 40 protsenti.

“Eesti ajakirjanduse hea käekäik sõltub suuresti sellest, kuidas suudetakse müüa reklaami internetis. Ainuüksi eelmisel aastal võrreldes tunamullusega Google’i ja Facebooki kaukasse juurde kukkunud 3,45 miljonit eurot oleks olnud neile suureks abiks. Meediaettevõtjatel ei jää muud üle kui kohaneda ning otsida formaate, mis eristaks neid rohkem sotsiaalmeediakanalitest,” märkis Heinla.

Praegu on kohalikud interneti reklaamikanalid ennast Heinla hinnangul paraku turundajate jaoks ammendamas, sellal kui reklaamiostjad otsivad üha uusi võimalusi olla nähtavad kiiresti ja efektiivselt.

“Pealegi on kohalikud meediakanalid avanud ka ise Google’ile ukse, võimaldades näidata temalt ostetud reklaami segamatult nende endi veebilehtedel – ostad Google’ist, saad terve Eesti meedia! Siinsed meediakanalid saevad kohati ise oksa, millel istuvad,” märkis Heinla.

Kantar Emor tugines kahe suurima välismaise reklaamikanali teenitud summade kokkulöömisel 16 Eesti suurema meedia- ja digiagentuuri teabele.

Märksõnad: , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses