Uuring: kümnendik ICOde kaudu kaasatud rahast varastatakse

Uuringufirma Ernst & Young krüptovaluutadesse investeerimise riske käsitlev värske uuring kinnitab, et rohkem kui kümme protsenti plokiahela platvormil põhinevate krüptomüntide pakkumistest (ICO) saadud tulust kaob või varastatakse küberrünnakute käigus.

Uuringu tarbeks analüüsiti kokku enam kui 372 rahvusvahelist ICOt ning leiti, et ligi 400 miljonit dollarit kõikide ICOde peale kokku kaasatud 3,7 miljardi dollari suurusest tulust on küberrünnakute tulemusel valedesse kätesse jõudnud. Kõige levinum häkkimise tehnika ICOde puhul on andmepüük ehk phishing, mille abil on küberkurjategijad varastanud ligi 1,5 miljoni dollari väärtuses vara igal kuul.

Kõige suurem osa ICOde rahast on läbi aegade kogutud USA (1 miljard dollarit), Venemaa (310 miljonit dollarit) ja Singapuri (260 miljonit dollarit) poolt. Eesti on ICO-riikide edetabelis 63 miljoni dollariga kõrgel üheteistkümnendal kohal.

Ernst & Youngi Eesti audiitorteenuste partneri Stan Nahkori sõnul otsustab üha rohkem ettevõtjaid tavapäraste investorite asemel kapitali kaasata krüptorahale sarnanevaid tõendeid välja andes, mida nimetataksegi ICOks. Statistika näitab samuti, et Euroopa üks kuumemaid ICO-riike on just Eesti.

“Uuringust selgub samas, et ICO-de edukus on alates 2017. aasta teisest poolest oluliselt aeglustunud. Kui mullu novembris saavutas eesmärgi veerand ICO-dest, siis veel juunis oli vastav näitaja 90 protsendi juures,” ütles Nahkor uuringule toetudes.

Erinevalt aktsiate avalikust pakkumisest väärtpaberiturul, müüakse ICO puhul sisuliselt lahendust, mida veel ei eksisteeri.

“Nagu uuring kinnitab, siis see omakorda tähendab, et potentsiaalsetel investoritel puudub adekvaatne alus ettevõtete väärtuse hindamiseks. Niisamuti üllatas uuringu läbiviinud analüütikuid mitmete ICOde tegemise aluseks olevate äriplaanide ja strateegiate väga nõrk kvaliteet,” lisas Nahkor. Uuring järeldab, et ICOd jätkuva populaarsuse taustal püsib risk, et investeeringute kvantiteet võib turul ületada kvaliteedi. Uuringu üks põhijäreldusi on, et paljudel juhtudel ei ole ICOde jaoks tegelikku ärilist vajadust.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.