Uudis

Uuring: mobiiliga maksmine on Eestis pankade taga kinni, aga Google-Apple võivad tulla ja asja muuta

Kuigi mobiiltelefoni kasutamine igapäevaste maksete tegemiseks ja vastuvõtmiseks on kõige soodsam, odavam ja turvalisem meetod, on mobiilimaksete levik veel kinni peamiselt Eesti pankade taga. Nii avaldab oma uuringus Norra finantstehnoloogiaettevõte Auka, mis Eesti turgu uuris.

Auka uuris Eesti olukorda peatse muudatuse eel. Nimelt muutub järgmise aasta sügisel pankade jaoks kohustuslikuks uus Euroopa Liidu direktiiv PSD2, mis sunnib neid jagama kolmandate teenusepakkujatega rakendusliidest. See tähendab, et inimese soovil võib tema kontolt hakata otse tehinguid sooritama panga asemel hoopis kolmas osapool.

“Skandinaavias tuli PSD2 direktiivi ära kasutava süsteemiga esimesena välja Danske Bank, kelle käes on nüüd mobiilimaksete turust ligi 75%. Kõikidest nende vahendatud ülekannetest tervelt 65% pole aga üldse Danske enda kontode pealt, vaid hoopis teistest pankadest,” selgitas Auka asutaja ja tegevjuht Daniel Döderlein.

Uuringu kohaselt on võrreldes teiste Euroopa riikidega Eesti pankurid kõige rohkem mures tulevase PSD2 direktiivi mõju üle nende asutustele. Kui Euroopas laiemalt väljendasid 42% pankade esindajatest muret muudatuse üle, siis Eestis oli selliseid rohkem kui pool.

GAFA: Google, Apple, Facebook, Amazon

Üheks ohuks peetakse Silicon Valleyst tulevaid tehnoloogiahiide Google, Apple, Facebook, Amazon (GAFA), kes on mitmel pool maailmas oma makserakendusega suure osa turust haaranud. Google uuendas hiljuti Google Pay rahakotti, millega saavad näiteks Suurbritannia kliendid hallata ja vaadata oma makseid kõikidelt pangakontodelt. Sellega tahab Google saada peamiseks mobiilimaksete vahendajaks turul. Ka Apple laiendab Apple Pay makset ja Hiinas on AliPay ja WePay võtnud kohalikelt pankadelt pea kogu võimu mobiilimaksete üle.

Mõnda turgu kaitseb tehnoloogiagigantide eest selle väiksus või ka see, et kliendid on senistele lahendustele liiga lojaalsed, nagu väidab Auka Norra kohta.

Auka uuringutulemuste järgi on Eestis kõige suurem potentsiaal edukalt mobiilimaksed käima lükata pankadel, sest neil on tarbijate usaldus rahaasjade korraldamisel (võrreldes sotsiaalmeedia või tehnoloogiaettevõtetega), ajaline eelis ning maksete töötlemise oskusteave.

Uuringu läbi viinud ettevõte ise arendab pankadele mobiilimaksete lahendusi, mistõttu on loogiline, et uuringu tulemustes rõhutatakse esimese liikuja eelist. Nimelt sedastab firma, et kõige edukamaks saab pank, kes teeb kogu regioonis toimiva universaalse mobiilimaksete rakenduse.

Kindel on aga see, et uue direktiiviga võib kogu senine maksete tegemise loogika muutuda ning veel on lahtine, kas tarbijad hakkavad raha liigutama mõne suure tehnoloogiafirma, kohaliku panga või hoopis startupi lahendusega.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.