Uuring: VPN-teenuse pakkujad lubavad privaatsust, aga tegelikult petavad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

VPNi ehk virtuaalse privaatvõrgu teenust, millega saab oma asjaajamisi võrgus internetiteenuse pakkuja eest varjata, peavad paljud privaatsuse garantiiks. Ühe uuringu järgi pole aga paljud VPN-teenused üldsegi nii privaatsed, kui lasevad välja paista.

Tallinnas töötav briti IT-turvaanalüütik John Mason koostas ülevaate levinumatest VPN-teenustest, millest selgub, et paljud neist logivad kasutajate andmeid, kuigi on lubanud seda mitte teha.

Firmad lubavad andmeid mitte salvestada, aga teevad seda ikka

Mason võttis võrdlusse kokku kuus parameetrit: allalaadimise kiirus, privaatsuse ja turvavõimalused, jurisdiktsioon, kust teenust pakutakse, võimalus kasutada torrenti tarkvara ja Netflixi, kasutajatuge ja hinda.

“Uurimise käigus leidsime mõningaid väga kahtlasi turundusvõtteid, kus näiteks VPNi pakkuja väitis veebis, et ta “ei hoia kasutajate tegevuse kohta mingeid logisid”. Aga lugedes nende teenuse kasutustingimusi või privaatsuspoliitikat, tuli välja hoopis vastupidine,” rääkis Mason Geeniusele.

Kolm parima teenusega VPNi

Mõni väga levinud VPN teenuse pakkuja on sai seetõttu tema koostatud edetabelis kehva skoori. Kõige parem näide selle kohta on PureVPN, mis väidab teenindavat miljonit kasutajat 140 riigis paikneva 750 serveriga. Kuigi firma ütleb veebis, et nad ei logi kasutaj andmeid, tuvastas Mason, et see ei vasta tegelikult tõele.

Kokkuvõttes said uurija edetabelis parimad hinded ExpressVPN, NordVPN ja CyberGhost.

Uurisime Masonilt, kas tema enda töö on seotud või rahastas tema analüüsi mõni VPNi pakkuja, kuid ta kinnitas, et on täiesti sõltumatu. Küll aga kinnitas ta lahtiütluse korras et kasutab affiliate marketingi ehk kui tema veebilehel oleva lingi kaudu keegi läheb keegi mõnda VPN teenust ostma, saab ta sellest vahendustasu.

Turvalisem on maksta sularahas või krüptorahaga

Kui VPN teenus peaks aitama inimesel privaatselt internetti kasutada, siis peavad mõned nõrgaks lüliks seda, kui teenusepakkujale anda oma krediitkaardiandmed. See võimaldab siduda internetikasutuse andmed maksjaga.

“Mõned teenusepakkujad võtavad vastu makseid sularahas või Bitcoinis ja neid on tark kasutada. Näiteks Mullvad, kellega ma ise seotud ei ole, annab sulle koodi VPN teenusesse logimiseks ja vaja pole oma nime või e-posti aadressi kasutada,” rääkis Mason. “Nii et mida anonüümsem registreerimisprotsess on, seda parem kasutajale.”

VPN ei ole 100% garantii

Paljud turvaeksperdid ütlevad, et VPN teenuste levides kipuvad tavakasutaja pidama seda imerohuks, mis kõik privaatsusmured lahendab. Tegelikult tuleks olla teadlik, mida VPN võimaldab ja mida mitte.

Näiteks on turvaanalüütik Brian Krebs kirjutanud hea sissejuhatuse VPNist aru saamiseks. “Kui sa tahad lihtsalt VPNi, et sinu internetiühenduse pakkuja ei luuraks sinu igapäevase sirvimise järel, siis sobib selleks iga VPNi teenus. Aga kui sa hoolid sellest, et VPN oleks töökindel, tõhus, usaldusväärne ja taskukohane, siis tasub kindlasti enne valimist teha pisut kodutööd,” kirjutas Krebs.

Oluline on aru saada, et VPNiga usaldab inimene kõik oma internetikasutuse andmed sellele VPNi teenusepakkujale.

Tema viitab sellele VPNi võrdlustabelile, mille järgi on kasutajal mugavam teadlikut valikut teha.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.