Uudis

Uus asfaldisegu takistab jää tekkimist teedel

iceroad.jpg

Hoolimata sellest, et detsembrikuu möödus üsna sügisese ilmaga, toob teedele tekkiv jää igal aastal kaasa mitmeid õnnetusi. Selle vältimiseks töötasid Koci ülikooli teadlased Türgist välja asfaldisegu, mis takistab jää teket ja hoiab teepinna ohutuna.

Asfaldi soolamine jää eemaldamiseks ei ole uus idee. Soola teele puistamine ei ole aga väga efektiivne, kuna sulav lumi ja tihe autoliiklus kannavad selle ruttu minema. Nii tuleb pidevalt uut soola teele lisada.

Teadlaste loodud asfaldisegu puhul segatakse sool bituumenisse, kust see aegamööda vabaneb ja jääd sulatab. Asfaldisegusse on lisatud ka vetthülgavat polümeeri nimega stüreen-butadieen-stüreen, mis takistab jää tekkimist.

Teede talvist soolaga katmist on kritiseeritud ka selle tõttu, et keedusool ehk naatrumkloriid, mida selleks enamasti kasutatakse, on ohtlik keskkonnale.Türgi ülikooli teadlased kasutavad oma asfaldisegus aga kaaliumformiaati, mis on oluliselt keskkonnasõbralikum variant.

Huvilised võivad kasutatud tehnoloogiatteadlaste avaldatud artiklistäpsemaltuurida. Selle täismahus lugemine on tasuline.

Avapilt: Gerry/Flickr

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.