Uudis

Uus euronõue kavatseb teha lõpu äppidele, mida ei saa telefonist eemaldada

Uued reeglid tähendaksid seda, et võid telefonist eemaldada kõik äpid, mis sellega kaasa tulevad.Shutterstock

Euroopa Komisjonis küpseb seadus, mis tähendaks muuhulgas seda, et tehnoloogiahiiud peavad lubama oma äppe telefonidest eemaldada.

Kui praegu endale telefoni ostad, siis tuleb sellega tavaliselt kaasa posu rakendusi ja teenuseid, mis üldjuhul on operatsioonisüsteemi enda omad. Nii on iPhone’idega kaasas Apple’i enda rakendused ning Androidi telefonidega Google’i teenused ja äpid. Üldiselt ei saa neid äppe ega teenuseid telefonist ka eemaldada.

Euroopa Komisjonis küpseb aga hetkel direktiiv, mis muuhulgas keelaks sellise praktika ära, kirjutab Reuters. Nimelt ei tohiks uute reeglite kohaselt suurfirmad nagu Apple ja Google suruda koos telefonidega peale vaid enda rakendusi ja teenuseid, vaid peavad lubama ökosüsteemi ka teisi äppe.

Sisuliselt tähendaks nõue ilmselt seda, et soovi korral võid kustutada telefonist Google’i või Apple’i enda telefonirakenduse, sõnumiäpi ja kõik muu, mis telefoniga kaasa tuleb.

Samuti teeks see tõenäoliselt lihtsamaks igasuguste muude kolmandate osapoolte äppide kustutamise, mis telefonides juba enne ostu installeeritud on.

Konkreetsemaid nõudeid näeme ilmselt 2020. aasta lõpus, kuid nimetatud reeglid on vaid väike osa EL-i digitaalse teenuste direktiivist, mis kavatseb lisaks tehnoloogiahiidude ohjamisele panna päitsed pähe ka internetis levivale vihakõnele ja valeinfole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.