Uus Firefoxi brauser paneb kasutajat jälitavatele veebisaitidele päitsed pähe

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dv1903051.jpg

Firefox tõi välja versiooni 42oma brauserist, mille kõige olulisemaks uuenduseks on kasutajaid jälitavate veebisaitide kontrolli alla võtmine.

Kas sa oled kunagi mõelnud, miks reklaamid tunduvad sind internetis justkui jälitavat? Kui oled näiteks internetist midagi otsinud või mõnest veebikaubamajast mõnd toodet vaadanud, siis ilmuvad täpselt nende asjade reklaamid välja suvalistel veebikülgedel. Tekitab kõhedust? Tegemist on internetikasutajaid jälitavate küpsisteehktracking cookies.

Firefox 42 blokib need privaatse veebilehitsemise režiimis nüüd automaatselt ära. See tähendab, et lisaks tavalisele privaatse veebilehitsemise kaitsele (brauser ei salvesta ajalugu, otsinguid, küpsiseid ega ajutisi faile) blokib Firefox nüüdka veebilehtede need osi, mis võivad kasutajat jälitada.

Teenus toimib vähemalt esialgu ainult privaatse brausimise režiimis ning selle sisse lülitamiseks ei pea kasutaja ise midagi tegema. Kui brauseriakna ülemises vasakus nurgas on kilbi ikoon, tähendab see, et brauser leidis midagi blokkimisväärset. Tasub ka tähele panna, et kuigi tegemist pole otseselt reklaamide vastu suunatud uuendusega, võib blokkimise ohvriks langeda ka osa reklaame. Samuti võivad osad veebilehed minna katki ehk jõuda ekraanile vigasel kujul, siis võib kilbile vajutades blokkimisvõimaluse ajutiselt keelata.

Firefox on esimene suur brauser, mis jälgimiskaitset automaatselt pakub. Teised brauserid võimaldavad tõmmata lisaprogramme, mis kasutajat jälitamise eest kaitsevad. Üks populaarsemaid neist on näiteks Ghostery.

See pole veel kõik

Lisaks jälgimiskaitsele on Firefoxis veel mõned mainimist väärt uuendused. Sarnaselt Chrome'ile ja Safarile tekib nüüd ka Firefoxis avatud sakile valjuhääldiikoon, kui sakk mängib heli. Erinevalt Chrome'ist aga piisab Firefoxis vaid ikooni peale vajutamisest ja heli vaigistatakse.

Veel üheks uuenduseks onControl Center ehk avatud veebilehe kohta käiv infokeskus. Kui klikkida brauseriakna ülemises vasakus nurgas kas maakera või tabaluku ikoonile, avanebkiControl Centeri aken, kust saab üsna täpselt kontrollida, millised õigused veebisaidil kasutaja arvutiga toimetamiseks on ning vaadata näiteks sellega seotud küpsiseid ja nii edasi.

Firefox on tasuta ning selle saab alla laadida veebisaidilthttp://getfirefox.com. Firefox ning enamus neist uuendustest on saadaval ka Androidile.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.