Uudis

Uus koalitsioon soovib e-valimised mobiiliäppi viia

Kaja Kallas.Foto: Sander Ilvest/PM/Scanpix

Täna õhtul pidasid võimaliku uue koalitsiooni esindajad Kaja Kallas (Reformierakond) ja Mailis Reps (Keskerakond) pressikonverentsi, kus tutvustasid tänase päeva jooksul arutatud punkte. Hariduse ja kultuuri kõrval arutati digiteemasid. 

Võimalik uus peaminister väljendas soovi, et e-valida võiks saada ka mobiilirakenduse kaudu. Enamuse digiteemadele kulutatud ajast pressikonverentsil pühendas Kallas teemadele, mille märksõnaks on personaalne e-riik. 

Kallas: “eesmärk on muuta inimese suhtlemine riigiga lihtsamaks”

Kallase sõnul tahab loodav koalitsioon töötada välja süsteemi, mis on sündmuspõhine. Seda kirjeldades tõi ta näiteks autojuhilubade aegumise, mille puhul saab inimene transpordiametilt teavituse. 

“On terve rida sündmusi, mis on ette teada. Näiteks kui laps hakkab sündima, siis te ei pea ise otsima kust saate toetusi vaid tegelikult riik automaatselt selliseid samme ette teab ja annab teile informatsioon,” ütles Kallas.

Tema sõnul on kõige selle eesmärk muuta inimese suhtlemine ja ettevõtjate asjaajamine riigiga lihtsamaks. 

“Kõik see mis puudutab andmeid, meil on palju erinevaid andmebaase – andmed on uus valuuta, kuidas saaks need andmed omavahel suhtlema selliselt, et neid saaks ka kasutada,” rääkis Kallas. 

Kallas soovib näha riiklikku äppi

Eelduste kohaselt lähiajal peaministrina ametisse astuv Kallas rääkis veel sellest, et koalitsioonipartnerite arvates on mobiilirakendused olulised kuna inimesed järjest enam töötavad ja suhtlevad mobiilide läbi. 

“Siis peavad ka riigi rakendused olema seal kus inimesed on, et nende elu lihtsamaks teha. Selleks kõiges on võimalik kasutada eurorahasid, digipööre on üks euroraha märksõnadest,”. 

E-valimistest räägiti Kallase sõnul läbirääkimistel seda, et need võiks viia uuele tasemele. 

“Ka seda, et mobiilirakenduse kaudu saaks valida. Ja selle käigus saaks süsteemi parandada. Selle jaoks on riigis inimesed, kes täpselt teavad, mida seal võiks paremaks teha, et kõik oleks selge ja turvaline. Siin kuulame eksperte,” lisas ta. 

Kallase jutule lisas Mailis Reps, et vastavad eksperdid on oma ettepanekud e-valimiste osas teinud ja kindlasti teevad veelkord. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.