Uudis

Uus lastekaitseseadus lubaks vägivaldseid videomänge mängida ka alaealistel

Mängijad osalemas mängurite üritusel "MängudeÖÖ". Foto: PM/Scanpix Baltics

Ligi pool aastat on tarbijakaitseamet ja sotsiaalministeerium arutlenud videomängude vanusepiirangute kohta ja nüüd on jõutud ettepanekuni, et Eestis võetakse kasutusele PEGI (üleeuroopalise mänguteabe süsteem) soovituslikud vanusepiirangud, kuid on jäetud sisse ka võimalus, et 18-aastastele mõeldud mänge saavad mängida ka nooremad.

Sotsiaalministeeriumil valminud mõttepaber, millega tahetakse alustada arutelu, kuidas peaks riik reguleerima alaealistel  vägivaldsete videomängude mängimist.

Mõttepaberi loomise üheks ajendiks oli juunis Eesti e-spordi eestvedajate loodud petitsioon, millele oodati ministeeriumi vastust. Kuigi ministeerium on petitsioonile tänaseks vastanud, siis ei ole selle loomisega seotud Marilyn Kriisa sõnul see soovitud lahendust toonud ning jätab lahtisi küsimusi.

Töö käigus on ministeerium jõudnud ettepanekuni, kus lastekaitseseaduse § 25 lõikele 1 võiks lisada täpsustuse, mis reguleeriks esimest korda Eestis ära videomängude vanusepiirangud, mis oleksid edaspidiselt seotud üleeuroopalise mänguteabe süsteemiga (PEGI). Ettepaneku on mänguhuvilistele edastanud sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna peaspetsialisti Elise Nikonov.

Lisaks mainitule võimaldaks seadus ka mõningast PEGI piirangutest möödavaatamist ning seda juhul, kui last kasvatav isik leiab, et mäng ei kahjusta lapse heaolu. Sellisel juhul oleks võimalik mängu mängida ka PEGI vanusepiirist nooremal lapsel.

16- ja 17-aastaste laste puhul laieneks vanusepiirangust möödavaatamine ka ürituste korraldajatele, kellele antakse õigus eeldada vastava loa olemasolu seda ise kontrollimata. Säärane muudatus tooks leevendust mänguürituste korraldajatele, kes on hetkel äraootaval seisukohal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.